Czech Rocket Challenge to międzynarodowy konkurs zespołowy z kategoriami dla uczniów szkół średnich oraz studentów. Drużyny projektują, testują, budują i w końcu wystrzeliwują swoją rakietę, a organizatorzy oceniają nie tylko osiągniętą wysokość - liczy się także zaawansowanie i złożoność rakiety oraz poziom skomplikowania raportu technicznego.
Wzleciała na ponad pół kilometra – z wodą i kamerą
Rakieta skonstruowana przez studentów z Wrocławia wzbiła się na wysokość ponad 500 metrów, zabierając przy tym ze sobą prawie 300 mililitrów wody – co przełożyło się na najlepszy wynik wśród akademickich zespołów.
Drużyna zastosowała też w swojej konstrukcji tracker – czyli urządzenie podążające za przemieszczającą się rakietą, wyposażone w kamerę oraz antenę do odbioru danych. Takie rozwiązanie wzbudziło szczególne uznanie organizatorów.
Zgrany zespół z trzech wydziałów
Wygrana drużyna składa się ze studentów trzech różnych wydziałów: Mechanicznego, Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów oraz Zarządzania.
W drużynie są: Jędrzej Szczepankiewicz, Małgorzata Łukasik, Jakub Seemann i Joanna Król. Dodatkowo zespół otrzymał wsparcie merytoryczno-techniczne od kolegów - Jakuba Gienieczko i Dominika Korzeniowskiego z Wydziału Mechanicznego.
Dalsze plany PWr in Space
Zwycięska rakieta to efekt pracy w ramach wewnętrznego projektu "Gniazdo", którego celem jest wprowadzenie studentów w świat konstruowania i obsługi rakiet eksperymentalnych. Dzięki niemu mogą przygotować się do pracy nad bardziej zaawansowanymi konstrukcjami, które "PWr in Space" przygotowuje na zawody w Portugalii czy USA.