Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Przez lata budynek Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego przy ul. Grodzkiej dał się dobrze poznać kilku pokoleniom studentów i wrocławian. Niektórzy, widząc otwarte drzwi od ulicy Grodzkiej, zaglądają do środka i są pod wrażeniem. Z zaniedbanych wnętrz, w supernowoczesnym biurowcu L'UNI nic nie zostało.
Często słyszę: proszę mnie zaprosić, bo chcę się przejść po schodach między piętrami, które znam sprzed lat. Wiele osób pamięta ten gmach.dr Marcin Dudarski, członek zarządu spółki LUNI.
Trudno się dziwić, z dawnej „Farmacji” zostały tylko mury zewnętrzne oraz klatki schodowe. Zmodernizowany budynek na czterech kondygnacjach ma ponad 4 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej.
Przeszklony dach, przestronne, otwarte powierzchnie, dwie windy, w tym jedna panoramiczna w niesamowitej klatce schodowej ze szklaną biżuterią, ciągnącą się z kopuły budynku, aż po sam parter - tak dziś wygląda biurowiec L’UNI. Wartość inwestycji wyniosła prawie 40 mln zł netto.
L'UNI inwestycja z poszanowaniem historii
Budynek jest wpisany do rejestru jako część zabudowy miejskiej obszaru Stare Miasto. Gmach w trakcie wojny był zniszczony, a później odbudowany. Konserwator nadzorował prace przy elewacji i z nim uzgadniane były detale, kształt dachu oraz kolor budynku. W środku 95 procent zostało wyburzone i zbudowane od nowa. Zachowano takie elementy jak klatka schodowa, stolarka drzwiowa oraz część stropów łukowych
– Nie było to łatwe i tanie, ale zależało nam, by jak najwięcej tkanki historycznej w budynku zostawić. Chodziło o połączenie historii i nowoczesności – zaznacza dr Marcin Dudarski.
L'UNI, czyli przy uniwersytecie
Nazwa L'UNI – (nawiązanie do francuskiego określenia L’Université, czyli Uniwersytet) nie jest przypadkowa, bo biurowiec jest przy gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego.
– Decyzja o remoncie zapadła w 2019 r. Wybuch pandemii spowodował, że biurowce opustoszały, było więc pytanie, czy nasza budowa ma sens. Mieliśmy podpisaną umowę z generalnym wykonawcą, więc rozpoczęto prace. Budowa ruszyła w sierpniu 2020 r. i trwała dwa lata – mówi dr Marcin Dudarski.
Lokalny patriotyzm ważny podczas remontu
Właścicielem budynku jest spółka L’UNI. Projekt inwestycyjny, w tym budowa, struktura finansowania oraz aspekty prawno-podatkowe były koordynowane przez wyspecjalizowane zespoły JP Weber. Nadzór inwestorski przy remoncie należał do Prime Project. Architektem była – Maćków Pracownia Projektowa a generalnym wykonawcą – OZ-BUD Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe sp. z o.o. Co łączy wszystkie te firmy?
– Zależało nam, by przy rewitalizacji budynku uczestniczyło jak najwięcej firm z Wrocławia i to nam się udało – dodaje dr Marcin Dudarski.
Co znaleziono podczas budowy?
Do muzeum militariów Fort Wrocław Nr 9 trafiły potężne betonowe drzwi do bunkra, który był w piwnicy. W podziemiach budynku znajduje się kanał ucieczkowy z bunkra, który wychodzi na posesji Ossolineum.
W środku budynku znajdowało się patio, gdzie prowadzono wykopy pod fundamenty windy. W nienaruszonym gruncie znaleziono ślady wcześniejszego osadnictwa. Archeolodzy znaleźli między innymi pozostałości obiektu określonego jako suszarnia cegieł, gdzie dominowała ceramika z okresu 2 poł XII i 1 poł. XIII.
LABO by L’UNI. Elastyczne powierzchnie
W 2024 r. L’UNI wprowadziło możliwość wynajmu powierzchni biurowej pod marką LABO by L’UNI, które nawiązuje do słowa laboratorium.
Galeria zdjęć
LABO jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie Wrocławian na elastyczną butikową przestrzeń biurową. Oferuje rozwiązania dostosowane do potrzeb wszystkich rodzajów przedsiębiorców - od coworkingu, przez prywatne biura serwisowane i hot deski, salę konferencyjną aż po wirtualne biuraRenata Lenert-Sikora, senior marketing & communications manager, LUNI
Renata Lenert-Sikora dodaje, że w LABO by L’UNI nie brakuje nawiązań do historii budynku – są nimi m.in. imponujące artystyczne żyrandole wykonane na specjalne zamówienie ze szkła fusingowego. Każdy z nich składa się z ponad 50 szklanych części, tworząc niepowtarzalną kompozycję barwną inspirowaną kolorystyką szkła farmaceutycznego.
L’UNI otwiera drzwi dla artystów
L'UNI staje się przestrzenią otwartą na kulturę i twórczość. Pierwszym krokiem na tej drodze był wernisaż rzeźby Stanisława Wysockiego „Piękno jest kobietą. Kobieta jest pięknem”. To zapowiedź serii wydarzeń artystycznych w tym miejscu.
L’UNI i Muzeum Książąt Lubomirskich
Obok L’UNI (od strony placu Uniwersyteckiego) wybudowane zostanie Muzeum Książąt Lubomirskich. Obecnie jest tam parking, ale w 2028 roku ma powstać gmach zbudowany z ręcznie formowanych cegieł, przestronny, z wieloma oknami, wejściami z czterech stron i ogrodem na dachu. Między muzeum a L’UNI będzie ogólnodostępne zielone patio.