wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

MPK Światła, które ratują życie smartfonowym zombie

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławski software house zmienia przemysłowe laboratoria

Wrocławski software house zmienia przemysłowe laboratoria

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja: Edytuj w ACMS

Zamiast żmudnej i mozolnej pracy badawczej przy mikrobiologicznej analizie próbek – analiza z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i specjalnego oprogramowania autorstwa wrocławskiej firmy NeuroSYS. Pomysł został już doceniony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Reklama

NeuroSYS, wrocławska firma z branży IT, realizuje innowacyjny projekt związany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, a dokładniej uczenia głębokiego (Deep Learning), do zautomatyzowania detekcji i identyfikacji kolonii bakteryjnych w laboratoriach przemysłowych. Brzmi skomplikowanie, ale rozwiązanie wymyślone przez programistów i naukowców z Wrocławia może znaleźć zastosowanie m.in. w przemyśle medycznym, farmaceutycznym, spożywczym, kosmetycznym i weterynaryjnym. 

Tomasz Kowalczyk, właściciel NeuroSYS podkreśla, że dziś, przemysł korzysta z półautomatycznej, a często nawet w pełni manualnej, analizy mikrobiologicznej, a można to zrobić szybciej:

– Przygotowanie próbki, etykietowanie czy pozyskiwanie obrazów, można wykonać za pomocą urządzeń zrobotyzowanych. Jednocześnie, ocena wyników odbywa się głównie ręcznie i wymaga żmudnej, powtarzalnej pracy wykonywanej przez zespół ekspertów. Czas i dokładność mają zasadnicze znaczenie dla analiz przeprowadzanych w laboratoriach przemysłowych, gdzie badanie mikrobiologiczne jest prawnie wymaganą częścią procesu produkcyjnego. Oprogramowanie, nad którym pracuje zespół R&D NeuroSYS, zautomatyzuje i usprawni procesy laboratoryjne oraz przyczyni się do wyeliminowania potencjalnych ludzkich błędów – dodaje Tomasz Kowalczyk.

Próbki wykorzystywane przez NeuroSYS

Pomysł NeuroSYS został już doceniony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i uzyskał dofinansowanie w ramach konkursu Szybka Ścieżka.

Wrocławianie  automatyzują analizę mikrobiologiczną

Wrocławski system już działa w laboratoriach jednego z pięciu największych koncernów farmaceutycznych na świecie.

– W ramach prowadzonych badań udało się już osiągnąć znaczący sukces – zespół opracował system, który pozwala z niemal 100% skutecznością ocenić czy szalka Petriego jest sterylna, czy też pojawiły się na niej mikroorganizmy. Wbrew pozorom to trudne zadanie, z którym nie radzą sobie standardowe algorytmy (na szalkach oprócz bakterii mogą znajdować się różne zabrudzenia i pęknięcia). System znalazł zastosowanie w produkcji i został wdrożony przez jeden z pięciu największych koncernów farmaceutycznych na świecie, gdzie funkcjonuje w maszynie automatyzującej działanie laboratorium mikrobiologicznego – podkreśla Tomasz Golan, szef zespołu R&D NeuroSYS, fizyk teoretyk z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu oprogramowania do obliczeń numerycznych i symulacji Monte Carlo dla fizyki cząstek elementarnych.

Przedstawiciele firmy dodają, że ich narzędzie nie jest zarezerwowane wyłącznie dla zaawansowanych technologicznie przedsiębiorstw, można z niego korzystać również za pomocą aparatu fotograficznego umieszczonego na statywie.

Pracownicy NeuroSYS

– We współpracy z ekspertami z Uniwersytetu Wrocławskiego trwają dalsze badania, które pozwolą rozpoznawać szczepy bakteryjne oraz precyzyjnie określać liczbę kolonii bakteryjnych. Obecnie rozwijana jest baza danych treningowych, która w sumie zgromadzi 20 000 zdjęć próbek – mikrobiolodzy z Instytutu Genetyki i Mikrobiologii przygotowują kolejne posiewy hodowli bakteryjnych wraz z dokładnymi opisami zdjęć szalek Petriego, a pracownicy działu R&D NeuroSYS wykorzystują je w procesie uczenia nadzorowanego (ang. Supervised Learning) – dodaje Tomasz Kowalczyk.

NeuroSYS – wrocławski software house patrzy w przyszłość

NeuroSYS to wrocławski software house z oddziałem w Białymstoku. Firma specjalizuje się w wytwarzaniu rozwiązań informatycznych, które przyspieszają rozwój oraz wspomagają biznes klientów z całego świata. Od 2010 roku NeuroSYS wdrożył ponad 50 różnorodnych projektów, realizowanych w oparciu o zwinne metodyki zarządzania (Scrum).

Zespół NeuroSYS tworzy ponad 50 pracowników. Firma ma dział Research & Development, który prowadzi badania w dziedzinie rozszerzonej rzeczywistości (ang. augmented reality, AR), sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence, AI), w tym uczenia głębokiego (ang. deep learning), oraz opracowuje rozwiązania dla ich naukowego i komercyjnego zastosowania.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama