Idea
Inspiracją do powstania projektu Brave Kids był dr Akonga Tulku Rinpoche, tybetański lekarz i filantrop, który założył charytatywną organizację ROKPA International. Dziś ROKPA pomaga i edukuje mieszkańców Tybetu, Nepalu czy Afryki Południowej.
Polskie początki
Pierwsza, pilotażowa edycja Brave Kids odbyła się w 2009 r. Spotkali się wtedy młodzi artyści z Ugandy, Nepalu i Wrocławia. Dwutygodniowy warsztat prowadzili dla nich: Grzegorz Bral, Tekya Abraham oraz Lea Wyler.
Pierwszą oficjalną zaś edycją projektu Brave Kids była ta w 2010 roku. Na dwa tygodnie do Wrocławia przyjechali wówczas młodzi artyści z Zimbabwe, Rwandy, Nepalu, Szwecji oraz uchodźcy z Czeczenii i Inguszetii.
Uczestnicy
Bohaterami każdej edycji BK są młodzi artyści z najdalszych zakątków globu. Do tej pory Polskę odwiedziło 1500 uczestników z pięćiu kontynentów. Wśród nich m.in. mieszkańcy: Ugandy, Iranu, Indii, Nepalu, Maroka, Rosji, Turcji, USA, Izraela, Meksyku, Indonezji, Brazylii, Estonii, Ghany, Zimbabwe, Kirgistanu, Chin, Tanzanii, Rwandy, Bośni i Hercegowiny, Hiszpanii czy Kambodży.
Najdalej położonym krajem, z którego przybyły Brave Kids do Polski, była dotyczczas Indonezja. Rekordowa w skali całego projektu odległość wyniosła 10,5 tys. km.
W bieżącym roku we Wrocławiu goszczą uczestnicy z Peru, Palestyny oraz Indii.
– Młodzi artyści bardzo często pochodzą z obszarów zagrożonych wykluczeniem społecznym. Udział w projekcie Brave Kids jest więc dla nich bardzo często możliwością ucieczki od trudnej rzeczywistości – mówi Iwona Frydryszak, producent wykonawczy Brave Kids.
Rodziny goszczące
W każdej edycji Brave Kids młodzi artyści mieszkają u polskich rodzin, które przyjmują do siebie zazwyczaj dwóch uczestników projektu. W pierwszej edycji Brave Kids udział wzięły 22 rodziny. Po dziesięciu latach trwania projektu liczba ta wzrosła do 500 rodzin.
– Podczas Brave Kids rodzą się niesamowite więzi. Z Peterem z Kenii, który niestety nie ma własnej rodziny, a który mieszkał u nas dwa lata temu, utrzymujemy kontakt do dziś. Był u nas na święta, a w tym roku otrzymałam od niego życzenia z okazji Dnia Matki – mówi Katarzyna Kulig-Moskwa z wrocławskiej rodziny Brave Kids, która już wielokrotnie gościła u siebie młodych artystów projektu. W tym roku będą to natomiast dzieci z Peru.
Miasta – miejsca prezentacji
Dwie pierwsze edycje projektu Brave Kids odbywały się wyłącznie we Wrocławiu. W 2012 roku po raz pierwszy młodzi artyści gościli także w Szczecinie, a następnie swój spektakl finałowy zaprezentowali w siedzibie UNESCO w Paryżu.
Łącznie przez 10 lat uczestnicy Brave Kids byli zaproszeni do 21 miast w Polsce, oprócz Wrocławia były to m.in. Szczecin, Warszawa, Łódź, Przemyśl, Rzeszów, oraz za granicą (Estonia, Indie, Rumunia oraz Gruzja).
– Stwarzamy przestrzeń i możliwości dla autentycznego, pełnego empatii, wolnego od ideologii i myślenia biznesowego, spotkania młodych ludzi z różnych kultur. Dzieci swobodnie nawiązują takie relacje, dorośli już tego nie potrafią – opowiada Grzegorz Bral.
Wielka parada
Dziś to tradycja, ale pierwsza wspólna parada Brave Kids przeszła ulicami Wrocławia podczas czwartej edycji projektu. Wzięły w niej udział cztery grupy młodych artystów – lalkarze z Indii, gitarzyści z Izraela, tancerze z Iranu oraz Wietnamu.
Od 2013 roku parada Brave Kids jest stałym punktem programu każdej edycji. W tym roku wrocławska parada odbyła się w sobotę 22 czerwca (zdjęcia, którymi ilustrujemy ten artykuł, właśnie z niej pochodzą).
Twarz edycji
Każda odsłona Brave Kids ma swojego dziecięcego bohatera, czyli twarz edycji. Po raz pierwszy, w 2011 roku, zostali nią dwaj chłopcy z indonezyjskiej Jawy.
Na przestrzeni lat na plakatach promujących Brave Kids mogliśmy podziwiać młode bohaterki z Indii, Syrii, Brazylii, Tybetu czy Beninu. W 2019 roku twarzą Brave Kids jest dziewczynka z amazońskiego lasu deszczowego w północnej Brazylii.
Spotkanie po latach
W 2016 roku, w ramach Brave Kids Youth, organizatorzy postanowili zaprosić do Wrocławia tych artystów, którzy w poprzednich latach uczestniczyli już w projekcie. Obecnie są to już dorośli artyści, którzy występują na scenach w swoich krajach, tj. Ugandzie, Norwegii Czeczenii, Nepalu czy Izraelu.
Idea Brave Youth trwa do dziś pod zmienioną nazwą – jako Brave Kids Reunion. W tegorocznej edycji uczestnicy cyklu Reunion spotykają się w Wałbrzychu, a we Wrocławiu będzie można ich zobaczyć 7 lipca w Teatrze Polskim. Wielki Finał Brave Kids Reunion rusza o godz. 16.00.
Crowfunding
Wielokrotnie poprzez akcje crowdfundingowe darczyńcy wspierali przyjazd młodych uczestników Brave Kids do Polski. W tym roku dzięki zebranym podczas zbiórki funduszom do Wrocławia mogła przyjechać 6-osobowa grupa tancerzy z Peru. – Wrocławianie, jak zawsze, okazali wielkie serce. Zebraliśmy ponad 30 tys. zł, które pozwoliły zabezpieczyć podróż dzieci do Polski – mówi Iwona Frydryszak.
Pieniądze, które udało się zebrać, zostały przeznaczone na bilety lotnicze z Peru dla dzieci i opiekuna grupy, a także na lokalny transport w Polsce, ubezpieczenie oraz wyrobienie paszportów.
Wielki finał
Zwieńczeniem każdej edycji Brave Kids jest Wielki Finał Brave Kids, podczas którego wszyscy uczestnicy danej edycji prezentują publiczności wielki międzykulturowy spektakl. Rekordową widownię zgromadził zeszłoroczny Finał, który zobaczyło 1400 widzów. W tym roku Wielki Finał Brave Kids odbędzie się 9 lipca w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Początek o godz. 18.00. Bilety już od 10 zł. Sprawdź więcej informacji:

Trzy wielkie finały Brave Kids
Koncert / Eventy Teatr Polski we Wrocławiu