wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 80 000 żurawi dla Pokoju. Senbazuru w ramach Wrocławskiego Roku Pojednania

8 maja na placu Wolności we Wrocławiu odbędzie się happening Senbazuru – 80 000 Żurawi dla Pokoju, edukacyjno-artystyczne wydarzenie, które zgromadzi uczniów wrocławskich szkół, mieszkańców miasta oraz zaproszonych gości. Projekt łączący symbolikę pokoju, edukację i sztukę stanie się jednym z kluczowych punktów Wrocławskiego Roku Pojednania i wydarzeniem otwierającym festiwal Sakura.

Reklama

Rok 2025 obchodzony jest we Wrocławiu jako Rok Pojednania. To okazja do wspólnych działań, które wprowadzają w życie takie wartości jak dialog, szacunek i otwartość. Jednym z takich przedsięwzięć jest projekt polegający na stworzeniu mozaiki z 80 000 żurawi. 

Fundacja Zarzewie, Centrum Historii Zajezdnia oraz Miasto Wrocław mają zaszczyt zaprosić uczniów wrocławskich szkół i przedszkoli do udziału w wyjątkowym wydarzeniu Senbazuru - 80 000 Żurawi dla Pokoju, które odbędzie się 8 maja 2025 roku na Placu Wolności. Wydarzenie to inauguruje IV edycję Festiwalu Sakura - Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji, trwającego dwa tygodnie od 8 maja 2025 r. Serdecznie zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w bogatym programie festiwalu.
Organizatorzy wydarzenia

Za stronę plastyczną projektu odpowiada Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu – główny Partner, koordynator artystyczny i technologiczny wydarzenia, odpowiedzialny za przygotowanie szablonu mozaiki, podziału na sektory oraz nadzór nad procesem układania żurawi przez uczniów.

Senbazuru – co symbolizują żurawie?

Senbazuru to japońska tradycja składania tysiąca papierowych żurawi origami, które są symbolem nadziei, wytrwałości i dążenia do spełnienia marzeń. We Wrocławiu stanie się jednym z kluczowych wydarzeń symbolizujących pokojowy dialog i współpracę międzynarodową, co wpisuje się we Wrocławski Rok Pojednania, bo podkreśla ideę solidarności, współpracy oraz budowania mostów między kulturami.

W obliczu współczesnych konfliktów i napięć międzynarodowych, przesłanie pojednania nabiera szczególnej wartości. Senbazuru - 80 000 Żurawi dla Pokoju stanie się symbolicznym gestem jedności mieszkańców Wrocławia, łącząc przeszłość i teraźniejszość w duchu pokoju.
Organizatorzy wydarzenia

Jak złożyć żurawia z papieru?

Organizatorzy przygotowali instrukcje, które (w wersji do druku) można znaleźć także w załącznikach.

Historia Sadako Sasaki

Wydarzenie 80 000 żurawi dla Pokoju nawiązuje do historii Sadako Sasaki z Japonii, która jako dwuletnie dziecko przeżyła wybuch bomby atomowej w Hiroszimie w 1945 roku. Przez długi czas była zdrowa, jednak mając 12 lat zachorowała na białaczkę popromienną. Zgodnie z japońską tradycją wierzyła, że złożenie tysiąca żurawi może przynieść jej zdrowie i pokój na świecie. Niestety zmarła, jednak jej historia zainspirowała miliony ludzi na całym świecie, a żuraw origami stal się międzynarodowym symbolem dążenia do pokoju i globalnej współpracy.

Happening na Placu Wolności

8 maja uczniowie wrocławskich szkół i przedszkoli (około 3 tys. dzieciaków!), a także inni mieszkańcy miasta wspólnie ułożą mozaikę z 80 000 papierowych żurawi origami. Dołączy do nich prezydent Wrocławia wraz z zaproszonymi gośćmi. Mozaika będzie przedstawiać sylwetkę ptaka i napis „POKÓJ”. Wydarzeniu będzie towarzyszyć występ muzyczny japońskiej artystki Hisako Taschibany, a tworzenie mozaiki zarejestrują kamery naziemne i drony.

Akcji będą towarzyszyć także inne działania, m.in. lekcje muzyczne w Narodowym Forum Muzyki, przegląd kina japońskiego dla dzieci i młodzieży w Kinie Nowe Horyzonty, warsztaty plastyczne, zajęcia muzealne, warsztaty zakładania tradycyjnych kimon i przejazdy zabytkowymi autobusami.

Jesienią szkołom i przedszkolom uczestniczącym w projekcie zostaną przekazane Drzewka Sakura – Drzewka Pokoju, a 6 sierpnia część żurawi wykonanych przez dzieci z Wrocławia zostanie złożona w Muzeum Pokoju w Hiroszimie jako wyraz solidarności i międzynarodowego przesłania pokoju.

Organizatorzy i partnerzy wydarzenia

Organizatorzy:

  • Fundacja Zarzewie – główny organizator,
  • Departament Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia – koordynacja udziału szkół,
  • Wydział Promocji Miasta i Turystyki – współorganizacja, wsparcie promocyjne i logistyczne.

Partnerzy i instytucje współpracujące :

  • Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu – koordynator artystyczny i technologiczny wydarzenia, odpowiedzialny za przygotowanie szablonu mozaiki, podziału na sektory oraz nadzór nad procesem układania żurawi przez uczniów.
  • Narodowe Forum Muzyki – organizacja zajęć muzycznych towarzyszących wydarzeniu.
  • Muzea i instytucje kultury (Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Teatru, Ognisko Plastyczne im. Eugeniusza Gepperta) – prowadzenie warsztatów edukacyjnych.
  • Zarząd Zieleni Miejskiej – wsparcie w dystrybucji i sadzeniu Drzewek Sakura – Drzewek Pokoju w szkołach i instytucjach.
  • Kino Nowe Horyzonty – organizacja Przeglądu Kina Japońskiego dla uczestników wydarzenia.
  • Instytucje partnerskie oraz firmy japońskie z regionu – wsparcie organizacyjne i promocyjne.

Szczegóły na stronie www.studiokokyu.pl.

Żurawie można przynosić także do bibliotek miejskich

Przypominamy także, że we wszystkich bibliotekach trwa zbiórka samodzielnie zrobionych żurawi. Do 30 kwietnia można je przynosić do każdej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w całym mieście.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama