W sumie od 2006 r. do udziału w Programie Świadomej Donacji realizowanym na Uniwersytecie Medycznym zgłosiło się 350 osób. Tylko w ostatnim roku spłynęło 80 deklaracji od osób, które chcą przekazać swoje ciało po śmierci na cele naukowe.
Mimo rozwoju technologii i wprowadzania do dydaktyki coraz bardziej nowoczesnych narzędzi, ludzkie ciało pozostaje niezbędne w kształceniu adeptów zawodów medycznych. Zajęcia i egzaminy z anatomii należą do najtrudniejszych na studiach medycznych, ale też najważniejszych. W ich trakcie istotne jest oswajanie z ludzkim ciałem – niezbędne w zawodach medycznych, nie tylko w zawodzie lekarza.
Duży wpływ na wzrost zainteresowania donacjami ma oswajanie tego trudnego tematu, m.in. poprzez akcje naszej uczelni, organizowane w okolicy Zaduszek. Pod Collegium Anatomicum UMW studenci i pracownicy zapalają znicze, a także składają wiązanki, by uczcić pamięć donatorów. To symbolicznie podziękowanie za ważny dar dla procesu kształcenia adeptów medycyny stało się już naszą tradycją.Dr n. med. Zygmunt Domagała z Zakładu Anatomii Prawidłowej UMW, inicjator programu
Umarli uczą żywych
Łacińska sentencja „Hic mortui docent vivos” ( „Tu umarli uczą żywych”), umieszczana jest nad wejściami do prosektoriów niemal każdej uczelni medycznej na świecie nie bez powodu.
– Podczas zajęć z anatomii ogromne znaczenie ma nauczenie studentów szacunku do zmarłego, by w przyszłości postępowali zgodnie z najwyższymi zasadami etyki - mówi dr Zygmunt Domagała. – Tego nie da się nauczyć tylko za pomocą programów komputerowych i fantomów, które są cennym uzupełnieniem, ale nie zastąpią zajęć w prosektorium.
Dr Zygmunt Domagała przyznaje, że proces przemiany człowieka w preparat anatomiczny jest trudny emocjonalnie także dla niego, mimo że zajmuje się tym od wielu lat.
– W pewnym sensie przeprowadzam człowieka po śmierci ze sfery sacrum do sfery profanum. Podczas całego tego procesu mam świadomość, że donator dał mi ogromny dar i na moje barki spada odpowiedzialność, żeby ten dar został właściwie spożytkowany. Żeby posłużył do tego, by kolejne pokolenia adeptów medycyny posiadły unikalne umiejętności - mówi specjalista w zakresie anatomii. Dr Domagała sam także podpisał deklarację o przystąpieniu do Programu Świadomej Donacji.
Akt donacji nieodpłatny
Do Programu Świadomej Donacji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu może przystąpić każdy mieszkaniec województwa dolnośląskiego, opolskiego lub lubuskiego, poprzez podpisanie aktu donacji. Akt donacji jest dobrowolny, nieodpłatny i nie może być źródłem żadnych korzyści majątkowych.
Zgodnie z zasadami Programu Świadomej Donacji UMW (podobnie jak wszystkich innych tego typu w Polsce), podpis donatora na akcie donacji musi być uwierzytelniony przez notariusza. To jedyny koszt, jaki musi ponieść osoba przekazująca ciało nauce.
Szczegółowe informacje dostępne na stronie Programu Świadomej Donacji UMW.
Źródło: materiały prasowe