Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Jakie muzeum warto zobaczyć we Wrocławiu?
We Wrocławiu mamy kilkadziesiąt muzeów i placówek o charakterze muzealnym. Wśród nich są miejsca z wystawami o profilu historycznym, rozrywkowym lub tematycznym. Jednymi z najbardziej znanych są: Hydropolis, Muzeum Gier czy Muzeum Pana Tadeusza. Zobacz, które z nich przyciągają najwięcej odwiedzających!
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
To jedno z najważniejszych muzeów Wrocławia i Dolnego Śląska. Składają się na niego cztery oddziały: pokryty bluszczem Gmach Główny, Panorama Racławicka z dziełem Jana Styki i Wojciecha Kossaka, a także Muzeum Etnograficzne zlokalizowane w dawnym letnim pałacu biskupów wrocławskich i poświęcone kulturze ludowej oraz historii Dolnego Śląska. W czerwcu 2016 roku do tego zespołu placówek dołączyło Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł.
Muzeum Współczesne we Wrocławiu
Znajdujące się w naziemnym schronie przeciwlotniczym muzeum jest miejscem, które koncentruje się na promowaniu oraz popularyzowaniu wrocławskich artystów i sztuki współczesnej. Dodatkowo regularnie odbywają się tu wykłady, warsztaty i konferencje naukowe. W budynku dostępna jest także bezpłatna i kolorowa przestrzeń interaktywna.
Muzeum Architektury we Wrocławiu
To jedyne w Polsce muzeum w pełni o charakterze architektonicznym. Mieści się w klasztorze i dawnym kościele pobernardyńskim we Wrocławiu. W środku znajdziemy zbiory ok. 25 tysięcy obiektów. Wśród nich są mapy, rysunki, szkice, modele, a także fotografie przedstawiające zmiany zachodzące w wyglądzie stolicy Dolnego Śląska.
Muzeum Przyrodnicze we Wrocławiu
Muzeum Przyrodnicze jest jednostką należącą do Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. To największa w Polsce ekspozycja przyrodnicza, w ramach której można oglądać cztery stałe wystawy tematyczne: świat roślin, świat zwierząt, owady i człowiek oraz układ kostny kręgowców.
Muzeum Iluzji we Wrocławiu
W mieszczącym się na Wyspie Piasek muzeum natrafimy na interaktywną ekspozycję, w której iluzja spotyka się ze sztuką i wynalazkami naukowymi. W katalogu znajdziemy takie eksponaty, jak: kostka nieskończoności, węże Kitaoka, okno Amesa, odwrócony pokój czy fatamorganę w miniaturze.
Noc Muzeów we Wrocławiu
Noc Muzeów to coroczne wydarzenie, podczas którego wrocławskie muzea i galerie otwierają drzwi dla mieszkańców i turystów. W tym dniu bezpłatnie skorzystamy z oferty kulturalnej miasta, a także wejdziemy do muzeów, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Warto dodać, że podczas tej imprezy instytucje kultury działają do późnych godzin wieczornych.
Darmowe zwiedzanie muzeów we Wrocławiu
Niektóre wrocławskie muzea i instytucje kultury oferują również bezpłatne zwiedzanie poza Nocą Muzeów. Do części z nich za darmo wejdziemy nawet raz w tygodniu. Sprawdź poniżej, które placówki dają taką możliwość!
Wrocławskie galerie sztuki
BWA
BWA to jedna z najpopularniejszych galerii sztuki we Wrocławiu. Dzieli się na kilka przestrzeni, które rozmieszczone są w stolicy Dolnego Śląska w paru lokalizacjach. Są to BWA Wrocław Główny, Galeria Dizajn, Studio oraz SIC!. W każdej z nich odnajdziemy zupełnie inne wystawy czy ekspozycje.
Centrum Sztuki WRO
To pierwsza taka instytucja, która działa na pograniczu sztuki współczesnej, mediów oraz komunikacji. Centrum Sztuki WRO regularnie realizuje wystawy edukacyjne i badawcze, w których wykorzystuje potencjał nowych technologii.
Galeria Arttrakt
Głównym obszarem Galerii Arttrakt jest promocja sztuki współczesnej, a w szczególności malarstwa. W tym miejscu regularnie organizowane są wernisaże czy wystawy zarówno znanych, jak i mniej popularnych wrocławskich artystów. Dodatkowo w galerii można zakupić większość dzieł sztuki.
Domek Miedziorytnika
W zabytkowej Kamieniczce Jaś mieści się Domek Miedziorytnika. To galeria sztuki, w której odbywają się także zajęcia ze studentami wrocławskiej ASP oraz warsztaty i spotkania. Miejsce znane jest również z tego, że żył i pracował tutaj znany oraz związany z Wrocławiem artysta – Eugeniusz Get-Stankiewicz. Na budynku kamienicy, od strony kościoła św. Elżbiety, można obejrzeć jedną z jego prac pt. „Zrób to sam”.
Galeria Miejska
Galeria Miejska działa od 1991 roku jako galeria sztuki współczesnej. Została powołana przez miasto Wrocław, a jej działania obejmują prezentacje polskiej i zagranicznej sztuki. W tym miejscu w szczególności promowana jest twórczości wrocławskich artystów.
Muzea i galerie sztuki we Wrocławiu [MAPA]
Sprawdź poniżej, gdzie znaleźć wrocławskie muzea i galerie sztuki!
Mapa muzeów we Wrocławiu