Zasypana śniegiem ścieżka to koszmar każdego rowerzysty, który przez cały rok jeździ swoim jednośladem po mieście. W takich warunkach bardzo łatwo o wypadek. Często też przez zalegający śnieg nie widać, gdzie jest droga dla rowerów, a gdzie chodnik.
Od 2014 r. firmy, zajmujące się zimowym utrzymaniem miasta we Wrocławiu, mają obowiązek odśnieżania dróg rowerowych. Natomiast od 29 listopada działa mapa, którą przygotowała Wrocławska Kampania Rowerowa. Wszyscy zainteresowani znajdą tam informacje na temat tras rowerowych, odśnieżanych przez wrocławski Ekosystem.
Mapa ułatwi jazdę rowerem zimą
Gdy wejdziemy pod podany link, otworzy się przed nami mapa Wrocławia, zasypana symbolami śnieżynek. Każda z nich to inna droga rowerowa. Po kliknięciu w interesującą nas okolicę zobaczymy, czy biegnąca tam ścieżka jest objęta odśnieżaniem.
Na Krzykach znajdziemy 88 takich dróg rowerowych, na Psim Polu 66, Starym Mieście – 25, Śródmieściu – 68, Fabrycznej – 85.
– Mapę przygotowaliśmy, aby ułatwić rowerzystom wybór najlepszej trasy podczas zimowej jazdy po mieście i przypomnieć, że zimowa aura wcale nie oznacza rezygnacji z przemieszczania się tym środkiem transportu – mówi Ula Jagielnicka z Urzędu Miejskiego. – Warto też dodać, że przez całą zimę będzie można korzystać z wypożyczalni wrocławskiego roweru miejskiego. W grudniu, styczniu i lutym dostępnych będzie 655 rowerów.
Zgłoś zasypaną śniegiem ścieżkę
Zgłoszenia dotyczące stanu ścieżek rowerowych, ich zanieczyszczenia lub braku odśnieżania najlepiej zgłaszać do Ekosystemu przez formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie Ekosystemu. Ważne, żeby dokładnie wskazać lokalizację, np. ścieżka rowerowa na ul. Legnickiej od Magnolii do Kauflandu, a nie jedynie podać nazwę ulicy.
– Ciągi pieszo-rowerowe, wydzielone ścieżki rowerowe i chodniki zabezpiecza się poprzez usunięcie śniegu, sypanie solą zwilżoną solanką, piaskiem lub mieszanką soli i piasku – wyjaśnia Dorota Witkowska, rzeczniczka prasowa wrocławskiego Ekosystemu.
Dodajmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami za zimowe utrzymanie dróg wewnętrznych, czyli: dróg osiedlowych, zakładowych, podwórek, placów przed dworcami kolejowymi i autobusowymi, odpowiedzialni są zarządcy terenu. Natomiast za usuwanie śniegu i likwidowanie śliskości na chodnikach odpowiedzialni są właściciele przyległych nieruchomości.
Łącznie we Wrocławiu odśnieżanych jest 183 tys. mkw. wydzielonych dróg dla rowerów, to o 17 tys. mkw. więcej niż przed rokiem. Do tego 753 tys. mkw. chodników i ciągów pieszo-rowerowych, o 97 tys. mkw. więcej niż rok temu.