wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Z miasta Skrzyżowanie Awicenny z Wiejską i Mokronoską do przebudowy

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Rozmowa dzieci z polskim astronautą już dziś! Będzie też mowa o eksperymentach na ISS

Rozmowa dzieci z polskim astronautą już dziś! Będzie też mowa o eksperymentach na ISS

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja: Edytuj w ACMS

Sławosz Uznański-Wiśniewski, który od 26 czerwca jest na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), porozmawia 4 lipca na żywo z dziećmi, które wezmą udział w zajęciach na Uniwersytecie Wrocławskim.

Reklama

Z tego artykułu dowiesz się m.in. że:

  • Polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, będący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) porozmawia na żywo z dziećmi, które wezmą udział w zajęciach na Uniwersytecie Wrocławskim.
  • Rozmowa się odbędzie przez tzw. telemost.
  • Odbędą się tam także m.in. arcyciekawe warsztaty edukacyjne  o kosmosie, fizyce i astronomii, wykłady, piknik naukowy, pokazy doświadczeń.
  • Duża część tego wydarzenia będzie transmitowana w serwisie You Tube.
  • Jeden z eksperymentów, które przeprowadzi dr Uznański-Wiśniewski na ISS, został przygotowany przez start-up wspierany przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Politechniki Wrocławskiej

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski jest pierwszym Polakiem, który znalazł się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Podczas uroczystego powitania na ISS mówił o niej tak:

To cudowne miejsce. Dla mnie, jako inżyniera i naukowca, to najlepsze a świecie laboratorium badawcze.
dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

  • Przypomnijmy: dr Sławosz Uznański-Wiśniewski poleciał w kosmos jako drugi Polak w historii (pierwszy był przed niemal półwieczem Mirosław Hermaszewski), jednak jest naszym pierwszym naszym rodakiem, który znalazł się Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
  • Przyleciał tam - po siedmiokrotnej zmianie daty startu - w ramach misji IGNIS, czyli polskiej części misji Ax-4. Rakieta wystartowała 25 czerwca o godz. 8.31 czasu polskiego z kompleksu 39A w Centrum Lotów Kosmicznych Johna F. Kennedy'ego na przylądku Canaveral na Florydzie.
  • Misja będzie trwać 2 tygodnie. Kosmonauta zrealizuje łącznie 13 eksperymentów (w tym jeden z Wrocławia, piszemy o tym niżej) oraz program edukacyjny dla uczniów - także tych z Wrocławia. 

Dzieci porozmawiają z astronautą na żywo

Już jutro (4 lipca) Uniwersytet Wrocławski jako jedna z dwóch uczelni w Polsce zaprosi dzieci na  warsztaty edukacyjne  o kosmosie, fizyce i astronomii. Podobne wydarzenia zaplanowano także w Łodzi, Rzeszowie i Warszawie.

Gwoździem programu będzie połączenie na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i rozmowa zaproszonych uczniów z astronautą. 

Rozmowa odbędzie się przez tzw. telemost (za pośrednictwem stacji krótkofalarskich i dzięki uprzejmości krótkofalowców z programu ARISS) i zaplanowano ją na około 10 minut. 

Pytania, które będą zadawane Sławoszowi Uznańskiemu-Wiśniewskiemu zostały wybrane w konkursie „Zapytaj Astronautę”, zorganizowanym przez POLSA w grudniu 2024 r.

Poza rozmową z astronautą przygotowano także całodniowe zajęcia edukacyjne dla dzieci, w tym wykład o tym, jak przetrwać w kosmosie oraz o meteorytach.

Planowany jest także piknik naukowy i liczne pokazy doświadczeń, przygotowanych przez Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Gościem specjalnym będzie Piotr Kosek z Astrofazy, który opowie słuchaczom o polskich eksperymentach na ISS. W trakcie wydarzenia planowany jest także panel dotyczący technologii kosmicznych przetransferowanych w życie codzienne, z udziałem ekspertów kosmicznych, pracujących w Polsce i w ESA.

- W każdym ze spotkań, w tym również w naszym, będzie uczestniczyło ok. 300 osób – są to głównie uczestnicy konkursów kosmicznych organizowanych przez POLSA od jesieni 2024 r. Będą także uczniowie ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, w których szczególnie aktywnie realizowana jest „ścieżka kosmiczna”. Spotkania mają charakter zamknięty, a listy uczestników zostały przygotowane z odpowiednim wyprzedzeniem - mówią organizatorzy.

Dzieci już mają wakacje, ale nie zrezygnujemy z takiego wydarzenia. Myślę, że każdy z nas będzie wspominał rozmowę z astronautą do końca życia. Przyjdziemy całą grupą, a pytanie, wyłonione w konkursie Polskiej Agencji Kosmicznej, zada Sławoszowi Uznańskiemu-Wiśniewskiemu mój uczeń - Franek z klasy 3c.
Michał Przyśliwski, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 53 we Wrocławiu

Gdzie będzie można zobaczyć transmisję z tego wydarzenia?

3-godzinną transmisję z tego wydarzenia będzie można zobaczyć w serwisie You Tube.

Organizatorzy wydarzeń:

  • Ministerstwo Rozwoju i Technologii,
  • Polska Agencja Kosmiczna,
  • Europejska Agencja Kosmiczna.

Współorganizatorzy:

  • EC1,
  • Uniwersytet Wrocławski,
  • Politechnika Rzeszowska,
  • Centrum Nauki Kopernik.

Politechnika Wrocławska i jej eksperyment

Podczas misji IGNIS Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi łącznie 13 eksperymentów, w tym eksperyment przygotowany przez Extremo Technologies, start-up wspierany przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Politechniki Wrocławskiej  we współpracy z badaczami z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

W badaniu chodzi o to, żeby sprawdzić, jak w warunkach kosmicznych poradzą sobie ekstremofilne mikroglony wulkaniczne, czyli takie które na Ziemi przywykły do trudnego środowiska. Kto wie, może w przyszłości mogłyby służyć do produkcji tlenu i pochłaniania dwutlenku węgla na stacjach kosmicznych? 
Politechnika Wrocławska

Karol Wójcicki, popularyzator astronomii pisze o nim na swojej facebookowej stronie "Z głową w gwiazdach" tak:

To jeden z najbardziej intrygujących projektów realizowanych podczas trwającej właśnie misji AXIOM-4 z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Jego celem jest sprawdzenie, jak wybrane mikroglony wulkaniczne radzą sobie w warunkach mikrograwitacji, a przede wszystkim - czy potrafią tam nadal wydajnie pochłaniać dwutlenek węgla i produkować tlen. Bo jeśli tak, to mogą stać się kluczowym elementem przyszłych systemów podtrzymywania życia na pokładzie statków kosmicznych, baz księżycowych czy marsjańskich habitatów.
Karol Wójcicki, Z głową w gwiazdach

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama