wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Sytuacja na rzekach we Wrocławiu stabilizuje się (raport 20 września)

"Przed nami ponad 80 godzin ponadnormatywnych poziomów wody na wszystkich rzekach. To obciążenie dla wałów - dlatego teraz bardzo istotna jest ich obserwacja i kontrola" - biuro prasowe Urzędu Miejskiego opublikowało raport o sytuacji powodziowej we Wrocławiu - 20 września.

Reklama

Sytuacja powodziowa we Wrocławiu. Raport UMW 20 września

  • Prognoza pogody jest optymistyczna dla Czech i Polski. Natomiast we Wrocławiu pierwsze potencjalne deszcze zapowiadane są we Wrocławiu na przyszły tydzień na wtorek.
  • Opróżnia się zbiornik w Raciborzu. W szczytowym momencie był wypełniony na poziomie 80%. Opróżnia się także kaskada Nyska (w tym Otmuchów i Nysa)

Sytuacja na rzekach się stabilizuje, niższe odczyty na wodomierzu w Trestnie (prognoza na jutro - spadek wody nawet o pół metra). Sytuacja na Odrze ma bezpośredni wpływ na pozostałe rzeki - niższy jej stan nie będzie rodził ryzyka cofki zmniejszając wysokość poziomów wody we wszystkich rzekach.
komunikat biura prasowego UMW

  • Przed nami ponad 80 godzin ponadnormatywnych poziomów wody na wszystkich rzekach. To obciążenie dla wałów - dlatego teraz bardzo istotna jest ich obserwacja i kontrola. Jak przypominają hydrolodzy, woda która zalała Wrocław w 1997 roku była nie z przelania wałów, ale z ich przerwania.
  • Musimy monitorować sytuację na nasiąkniętych wałach. W ciągu ostatniej doby mieszkańcy i służby zlikwidowały sączenia m.in. na grobli Łaniewskiej oraz u ujścia Bystrzycy do Odry.
  • Na wrocławski Janówek dostarczono w piątek po południu geowłókninę do zabezpieczania wałów. Przez najbliższe godziny będzie ona układana w okolicy mostu Brodzkiego. Materiał ten służy do stabilizacji konstrukcji wałów (w przypadku przesiąków nie dopuszcza do ich wypukiwania). Na miejscu pracuje 50 strażaków oraz 100 wojskowych.

  • Zabezpieczono też przesączenie na Widawie obok ulicy Pęgowskiej. Służby (policja, straż miejska, wojsko) krzyżowo przez całą dobę będą patrolować wały, zwracając uwagę na całe ściany zawalne i podstawy wałów.
  • W przypadku zauważenia przesiąku i jego rodzaju i siły inspektor CZK lub Wód Polskich decyduje o sposobie jego zabezpieczenia - jakie siły oraz w jaki sposób (worki, geowłóknina itp.)
  • W czwartek 19 września na odcinku ujścia Bystrzycy do Odry dzięki wspólnej akcji mieszkańców, Straży Pożarnej i WOT udało się uszczelnić przepust na Bystrzyca.

Sytuacja na rzekach we Wrocławiu

Zgodnie z instrukcją i poziomami wody "Scenariusza 6" realizowanego antypowodziowo we Wrocławiu nie doszło do otwarcia kanału Odra-Widawa.

Na Bystrzycy utrzymane są wyższe zrzuty z Mietkowa 70m3/s. Dopływy do zbiornika Mietkowskiego ze zbiornika elektrowni Tauron oraz za zbiornikiem do Bystrzycy ze Strzegomki są mniejsze - to pozwala na prognozy ciągłego spadku wody w Bystrzycy.
Wody Polskie

  • Wody Polskie szacują, że zrzut na poziomie 70 m3/s będzie prowadzony przez dwie doby.
  • Oława - na wysokości Żabiej Ścieżki Jaz Małgorzata broni rzekę przed cofką z Odry. Trzy pompy pracują od 48 h. Różnica poziomów obecnie to 10 cm - co może oznaczać, że już niebawem będzie można otworzyć grodzie i wyłączyć pompy. Na razie Wojska Obrony Terytorialnej w porozumieniu z miastem Wrocław zapewnią rezerwową pompę.
  • Na wschodzie miasta zapełnił się polder Oławka. Woda odcięła osiedla Nowy Dom i Opatowice. Dziś uruchomiono dwa punkty informacyjne w obu tych miejscach prowadzone przez WOPR. W przypadku potrzeb bytowych mieszkańców WOPRowcy całą dobę będą do dyspozycji mieszkańców z motorówkami transportowymi.
  • Cztery osoby, w tym dwójka dzieci zostały ewakuowane z Opatowic. Ta część Wrocławia jest otoczona wodą, ponieważ znajduje się na polderze zalewowym Oławka. Budynki nie są podtopione. Sam polder pracował tak samo w 1997 i w 2010 roku.
  • Na miejscu są służby: Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu Komisariat Wodny i Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. Dowozimy paliwo do pomp i wszystko co będzie niezbędne.
  • MPWiK Wrocław: wciąż napełniony jest polder Oławka, co może rodzić kłopoty dla produkcji wody na terenach wodonośnych. Wszystko jest na razie w normie, ale sytuacja to spore wyzwanie dla produkcji wody by ją uzdatnić do picia.
  • Straż pożarna w ciągu ostatniej doby podjęła 66 interwencji wodnych.

Służby są w gotowości

  • Policja: w ciągu doby wykonała 68 interwencji powodziowych, większość to osoby chodzące i przebywające na wałach albo samochody wjeżdżające w zamknięte tereny. Znacznie siły pozostają we Wrocławiu a są z całej Polski. Komisariat wodny Policji ma do dyspozycji motorówki i kłady do poruszania się w środowisku wodnym. W rezerwie jest również poduszkowiec.
  • Straż Miejska ma do dyspozycji 51 funkcjonariuszy, w tym 17 patroli mobilnych. Podstawowe zadanie straży to monitoring wałów.

Od soboty 21 września zamknięty będzie punkt odbioru worków z piaskiem przy ul. Długiej

Ekosystem - prowadzi akcję sprzątania miasta na bieżąco. Trwa oczyszczanie studzienek, podstawianie pojemników na odpady, gdzie są pracują wolontariusze. Jednocześnie firma przygotowuje się do zadań po przejściu wysokiej wody.

Na razie uruchomiono dwa miejsca, gdzie można odwieźć worki, które indywidualnie wykorzystywali mieszkańcy do zabezpieczenia domów - można je oddać przez całą dobę na Tarczyński Arena lub na Morskim Oku przy Chopina w czasie pracy obiektu.

Od jutra (21.09) zamykamy punkt odbioru worków z piaskiem w ZDiUM-ie przy ul. Długiej.

MPWiK: system kanalizacyjny we Wrocławiu jest drożny, kolektory działają prawidłowo

MPWIK: w związku z nadchodzącymi deszczami oraz zamkniętymi przepustami zwykle odprowadzającymi deszczówkę do rzek MPWiK będzie potrzebował 50 zestawów pomp, którymi ponad wałami będzie odpompowywana woda deszczowa do koryt rzek.

Aktualny stan systemu kanalizacyjnego we Wrocławiu: system kanalizacyjny we Wrocławiu jest drożny, a zbiorniki retencyjne przygotowane na napływ ścieków pogody deszczowej.
MPWiK we Wrocławiu

Kolektory ściekowe (w tym kolektor Odra) działają poprawnie i posiadają zdolności retencyjne. Infrastruktura kanalizacyjna jest gotowa na przyjęcie wody.

Wyloty kanalizacji deszczowej do rzek są zamknięte.

Nie ma ryzyka „cofki” wody z rzek do sieci kanalizacyjnej i wynikających z tego lokalnych podtopień.I na koniec:

Przypominamy! Chodzenie, jeżdżenie i przebywanie na wałach jest kategorycznie zabronione! Chodzenie oraz jeżdżenie po wałach samochodami, rowerami, kładami czy hulajnogami osłabia je i stwarza ogromne zagrożenie! Zagrożenie zarówno dla stanu wałów, jak i dla ludzi!
biuro prasowe UMW

Wały na terenie Wrocławia (do odwołania) patrolują strażnicy miejscy oraz żołnierze.

Prosimy o przestrzeganie zakazów i bieżące śledzenie informacji.

Biuro prasowe Urzędu Miejskiego we Wrocławiu

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama