Rating
Mimo kryzysu, międzynarodowa agencja ratingowa Fitch podniosła wiarygodność finansową Wrocławia. Zmieniając miastu perspektywę z negatywnej na stabilną, potwierdziła, że miasto dobrze radzi sobie przy słabszej koniunkturze gospodarczej. Jednocześnie potwierdziła długoterminowe ratingi międzynarodowe w walucie zagranicznej i krajowej dla Miasta Wrocławia na poziomie „BBB+” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „A+(pol)”. Podniesienie perspektywy ratingu to efekt osiągniętych lepszych wyników finansowych przez Wrocław od prognozowanych. Co najważniejsze, "stabilna" ocena wskazuje także, że sytuacja finansowa miasta nadal będzie się poprawiać.
Negocjacje
W maju 2013 r. Wydział Finansowy UM przeprowadził negocjacje z bankami na obniżenie marż do udzielonych w poprzednich latach kredytów i na umowie o spłatę wierzytelności. W wyniku tych negocjacji uzyskano oszczędności na odsetkach od tych umów, szacowane na ok. 4,3 mln zł.
Przeprowadzono negocjacje z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, łącznie z wizytacją najważniejszych inwestycji miejskich przez delegacje EBI. Negocjacje te zakończyły się przyznaniem przez EBI linii kredytowej dla Miasta z preferencyjnym oprocentowaniem na finansowanie wydatków inwestycyjnych w latach 2014 - 2016 (marża ok. 0,2% ponad WIBOR).
Opłatomaty w urzędach
Rok 2013 jest pierwszym rokiem obsługi bankowej Miasta na nowych warunkach, prowadzonej przez PKO Bank Polski SA. W ramach tej obsługi bank przejął od Miasta prowadzenie kas obsługi w Centrach Obsługi Mieszkańca, jednocześnie rozszerzając ofertę dostępu do płatności na rzecz Miasta we wszystkich swoich punktach bankowych na terenie Wrocławia bez pobierania prowizji. Od kwietnia w Centrach Obsługi Mieszkańca uruchomiono kasy automatyczne (opłatomaty), w których można opłacić podatek od nieruchomości od osób fizycznych, opłaty z zakresu rejestracji pojazdów, praw jazd i ewidencji ludności, opłaty skarbowe, opłaty z zakresu spraw realizowanych w Wydziale Architektury i w Zarządzie Geodezji i Katastru Miejskiego.
2014 r.
W 2014 r. podatnicy będą mogli składać drogą elektroniczną: - informacje i deklaracje na podatek od nieruchomości, - informacje i deklaracje na podatek na podatek rolny, - informacje i deklaracje na podatek leśny, - deklaracje na podatek od środków transportowych za pomocą platformy ePUAP. Platforma ePUAP będzie zintegrowana z systemem informatycznym KSAT wykorzystywanym do wymiaru podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego oraz podatku od środków transportowych.
W przyszłym roku miasto zamierza przeznaczyć na inwestycje 663 mln zł - zwłaszcza na dziedziny ważne dla jego mieszkańców. Pieniądze na ten cel w dwóch trzecich będą pochodziły ze środków własnych miasta, pozostałą część pokryją środki z kredytów, zaciągniętych przez miasto. Na co miasto chce wydać pieniądze? Czytaj tutaj.
Sesja budżetowa na 2014 r. w poniedziałek 30 grudnia o godz. 12.00.