wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Sport Rajd Koguta. W czwartek rusza największy charytatywny rajd w Europie |

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Sezon na grzyby start! Zobacz najlepsze lokalizacje na Dolnym Śląsku

Niektórzy twierdzą, że sezon grzybowy trwa przez cały rok. Znawcy grzybów wiedzą, gdzie ich szukać i jak je zbierać, aby koszyki tym specyficznym przysmakiem wypełnić po brzegi. Gdzie jechać na grzyby na Dolnym Śląsku? Lokalizacje znajdziecie w podpisach pod zdjęciami w naszej galerii.

Reklama

Grzyby w lasach znaleźć można przez cały rok, ale sezon na obfite grzybobranie rozpoczyna się na przełomie sierpnia i września. Choć wcale nie ma no to reguły. Jeżeli są sprzyjające warunki, czyli wilgotne, deszczowe, ale i ciepłe lato, to na wysyp grzybów liczyć można już wcześniej. 

Doświadczeni grzybiarze wiedzą, że grzyby nie pojawią się od razu, gdy tylko deszcz przestanie padać. Potrzebują jeszcze około 2 tygodnie, aby spokojnie dojrzeć. Gdzie znaleźć grzyby - podpowiedzi znajdziecie w podpisach pod zdjęciami w naszej galerii:

Królestwo grzybów, jak się w tym połapać? ... i nie zatruć

Upraszczając sprawę - grzyby podzielić możemy na te jadalne i takie, których spożycie skończyć się może, w najlepszym razie, niestrawnością. Warto mieć zatem świadomość tego, jak bardzo różnorodny jest świat grzybów i jak często potrafią same siebie naśladować. Trujące potrafią wyglądać na jadalne! Ale są trujące.

Przed wyjazdem do lasu i na łąki, warto zapoznać się z wyglądem grzybów. Przeczytać o nich, a w razie wątpliwości skonsultować się z grzyboznawcą w sanepidzie.

Gdzie sprawdzić grzyby: można je przynosić od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30 do 14.30, do siedziby Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 73/77 – parter, punkt przyjęcia prób, tel. 71-328-30-41.

Dostępne są też w sprzedaży podręczne atlasy grzybów, a nawet aplikacje na telefon rozpoznające rodzaj grzyba przez obiektyw w telefonie. Czy można im bezgranicznie zaufać?

Doświadczeni grzybiarze mówią, aby zbierać grzyby, które dobrze się zna.

Co zrobić gdy zatrujemy się grzybami?

Niestety zatrucie grzybami może być bardzo poważne i tragiczne w skutkach. Leczenie zatrucia po zjedzeniu nieodpowiedniego rodzaju grzyba odbywa się w szpitalu. 

Zasady zbierania grzybów

Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpiecznego grzybobrania!

Specjaliści od grzybów powtarzają kilka zasad obowiązujących podczas zbiorów:

  • Zbieraj tylko gatunki grzybów dobrze znanych.
  • Nie należy zbierać zbyt młodych owocników bez wykształconych cech danego gatunku – to one są najczęstszą przyczyną tragicznych pomyłek.
  • Nie należy zbierać grzybów zbyt starych i przejrzałych, ponieważ mogą spowodować zatrucie pokarmowe.
  • Nie niszcz żadnych grzybów, nawet trujących, ponieważ są one potrzebne w leśnym ekosystemie!
  • Zbieraj grzyby wyłącznie do wiklinowych koszy lub łubianek, które przepuszczają powietrze. Torby foliowe powodują zaparzenie grzybów, a także przyspieszają ich psucie!
  • Nie zbieraj grzybów, które rosną w rowach, na skraju lasu czy w okolicach skupisk odpadów, ponieważ grzyby wchłaniają ze swojego otoczenia metale ciężkie.
  • Grzyby podczas zbiorów należy wykręcać z podłoża, a powstały po nich „dołek” zasypać ziemią (w ten sposób zapobiegamy wyschnięciu grzybni). 
  • Potrawy z grzybów są ciężkostrawne, dlatego nie zaleca się podawania potraw z grzybów dzieciom oraz osobom starszym.

Czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń?

Grzyby w polskich lasach można zbierać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i w zasadzie bez ograniczeń, ale są pewne wyjątki.

Grzybów zbierać nie wolno przede wszystkim w częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu:
  • na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych,
  • na uprawach do 4 m wysokości,
  • w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych,
  • w ostojach zwierzyny,
  • na terenach należących do wojska (źródło: Lasy Państwowe)

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama