wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław BLISKO Mieszkańca
  4. Jak działa Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu

Jak działa Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu

Data publikacji: Autor:

Edytuj w ACMS

Prezentujemy, w jaki sposób działa Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu. O bezpieczeństwo mieszkańców Wrocławia i całego regionu dbają różne służby dyspozytorskie, pracując wspólnie m.in. z Centrum Sterowania Ruchem czy Głównym Centrum Monitoringu.

Reklama

Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia to miejsce, w którym pracują służby dyspozytorskie z terenu Wrocławia: Komendy Miejskiej Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Straży Miejskiej Wrocławia oraz Urzędu Miejskiego. To również miejsce, gdzie znajdują się Centrum Sterowania Ruchem i Transportem Publicznym oraz Główne Centrum Monitoringu.

Zasadniczym celem takiego rozwiązania jest szybka komunikacja oraz sprawna koordynacja pomiędzy podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo mieszkańców Wrocławia, a także przygotowanie i dostępność do właściwych narzędzi podczas występowania zagrożeń.

Główną częścią Centrum jest Sala dyspozytorska, do której spływają wszystkie zgłoszenia alarmowe z numerów 999, 998, 997, 986 i 71 770 22 22. Największy zasięg zgłoszeń ma Pogotowie Ratunkowe, które obsługuje północno-wschodnią część województwa dolnośląskiego (320 tys. interwencji w 2018 roku). Dla pogotowia pracuje w Centrum 10 osób. Tyle samo dyspozytorów ma Policja (150 tys. interwencji w 2018 roku). Straż Pożarna (11,5 tys.  interwencji z terenu Wrocławia), Straż Miejska (48 tys. interwencji) i dyspozytorzy prezydenta (14 tys.) mają po 3 pracowników. Strażacy i policjanci obsługują, oprócz Wrocławia, także powiat wrocławski. Poszczególne służby tylko w roku 2018 przyjęły 457 tys. dyspozycji.

W ramach narzędzi wspomagających działanie służb zajmujących się bezpieczeństwem w obiekcie działają również: Centrum Monitoringu oraz Centrum Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym ITS, które zarządza ruchem samochodów i komunikacji zbiorowej, przyjmuje zgłoszenia, reaguje na zmieniającą się sytuację na drogach. Pracują tam inżynierowie ruchu, dyspozytorzy MPK i ZDiUM.

W Centrum Monitoringu strażnicy miejscy mają obraz z ponad 110 kamer. Obraz przekazywany jest tutaj ze Starego Miasta, Ołbina, części Nadodrza, Ostrowa Tumskiego a także z Wyspy Słodowej. Obraz z kamer na żywo trafia do GCM a następnie jest zapisywany na okres 30 dni. W tym czasie nagrania mogą zostać udostępnione jedynie na wniosek Policji, Straży Miejskiej, prokuratury i sądów.

Reklama