wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Wrocławscy naukowcy zbadają czy osocze ozdrowieńców pomoże chorym na COVID-19

Wrocławscy naukowcy zbadają czy osocze ozdrowieńców pomoże chorym na COVID-19

Data publikacji: Autor:

Edytuj w ACMS

Czy osocze osób, które pokonały COVID-19 może pomóc innym chorym na koronawirusa? Odpowiedzi na to pytanie poszuka zespół naukowców Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Grzegorza Mazura. Pierwsze pobranie osocza od ozdrowieńca już dzisiaj (24.04).

Reklama

Projekt "Zastosowanie osocza ozdrowieńców w terapii chorych na COVID-19 wraz z metabolomiczną i laboratoryjną oceną postępu terapii osoczem", w ramach tak zwanej szybkiej ścieżki, został wybrany do finansowania przez Agencję Badań Medycznych. Zakłada on, że osoby, które wyzdrowiały z COVID-19 wytworzyły przeciwciała, które neutralizują wirusa. Pobranie osocza od takiej osoby i przetoczenie jej choremu zmagającemu się koronawirusem może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia.

Cel projektu

Celem projektu jest przede wszystkim ocena różnicy w odpowiedzi serologicznej u ozdrowieńców, którzy przebyli zakażenie SARS-Cov-2 bezobjawowo, a ozdrowieńców z objawami klinicznymi COVID-19. Ponadto, badacze ocenią wpływ poziomu przeciwciał przeciwko SARS-Cov-2 oraz bezpieczeństwo i skuteczność terapii wśród polskich pacjentów.

Do projektu zakwalifikowanych zostanie 300 osób. Ilość pobranego od jednej osoby osocza pozwoli na przygotowanie 2-3 porcji, które mogą zostać podane 2-3 pacjentom lub też zastosowane w odstępstwie kilku dni u jednego chorego.

– To bardzo bezpieczna procedura. Co ważne, do projektu mogą się zgłosić nie tylko osoby, u których koronawirusa potwierdzono, ale też takie, które podejrzewają, że przeszły go bezobjawowo –podkreśla prof. Grzegorz Mazur z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W ramach przygotowania do badania zrobione zostaną odpowiednie testy, które te podejrzenia zweryfikują.

Pierwsze pobranie osocza

Pierwsze pobranie osocza od osoby wyleczonej zaplanowano na dzisiaj (24.04) w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

– Jednorazowo można oddać nie więcej niż 650 ml. W przyszłym tygodniu planujemy kolejne pobranie – mówi Małgorzata Antończyk z RCKiK we Wrocławiu. – Obecnie chętnych ozdrowieńców do oddania osocza mamy więcej, jednak w wielu tych przypadkach nie minęły wymagane 14 dni od ostatniego badania, które potwierdziło, że nie są zakażeni VOVID-19 – mówi Małgorzata Antończyk z RCKiK we Wrocławiu.

Wartość dofinansowania projektu wynosi ok. 3 milionów złotych. Przez najbliższe 18 miesięcy, realizować będzie go zespół prowadzony przez prof. Grzegorza Mazura z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu oraz oddziałem Klinicznym Chorób Zakaźnych Szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu (kierowanym przez prof. Krzysztofa Simona) oraz Katedrą i Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii szpitala przy ul. Borowskiej (kierowaną przez dr hab. Waldemara Goździka, prof. nadzw.).  

Kto może oddać osocze? Gdzie należy się zgłosić, by zostać dawcą? O tym w RCKiK pobiera osocze od osób wyleczonych z COVID-19. Posłuży do leczenia chorych na koronawirusa.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama