wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

ALERT! Duże utrudnienia na autostradzie A4 pod Wrocławiem

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wspomnienia służą poczuciu bezpieczeństwa

„Na drogę za śliską, na stopę za niską – piosenka jest dobra na wszystko”. Tak twierdzili Starsi Panowie Dwaj, a terapeuci precyzują: na pamięć, samopoczucie, lepsze funkcjonowanie w życiu codziennym. Rytm i muzyka w piosence torują drogę dla słów, które się same przypominają. I wywołują wspomnienia z emocjami.

Reklama

Grupa Centrum Spotkań w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ciepłej, prowadzonym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu, działa od 10 lat.

Spotykają się w niej w poniedziałki, środy i czwartki osoby z zaburzeniami funkcji poznawczych i różnymi chorobami neurodegeneracyjnymi. Czyli seniorzy, którzy mają problemy z pamięcią, kojarzeniem i rozumieniem, gdzie są i co się z nimi dzieje. Często mieszkają sami, więc spotkania w 15-osobowej grupie wsparcia bardzo sobie cenią. W niej każdy czuje się akceptowany taki, jaki jest: ma prawo czegoś nie wiedzieć lub zupełnie nie pamiętać i to jest w porządku.

Człowieka ciągnie do ludzi

– Człowiek wśród ludzi zupełnie inaczej się czuje niż sam w domu – zauważa Józef Rzepecki, rocznik 1924, od czterech lat wdowiec. W latach 70. przyjechał do Wrocławia z rodzinnych Kujaw, zaczął pracę w zakładzie Dolmel i tu został. Ze wszystkich kolęd najbardziej lubi „Bóg się rodzi”, podobnie jak Krystyna Jędrzejczak (rocznik 1939) pochodząca z Dęblina.

– Śpiewanie kolęd razem ma wielki sens terapeutyczny – zauważa dr Katarzyna Turek, koordynator Centrum Spotkań w DDP na Ciepłej, adiunkt na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii na Akademii Muzycznej we Wrocławiu i dodaje:

– Wspólne śpiewanie integruje i uruchamia rezerwuary pamięci. Muzyka i rytm torują drogę wspomnieniom, a co za tym idzie, emocjom. Najczęściej przyjemnym, bo związanymi z młodością i czasami świetności.

Grupa Centrum Spotkań w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ciepłej Oleksandr Poliakovsky
Grupa Centrum Spotkań w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ciepłej

Wspieranie śladów pamięci

Z grupą Centrum Spotkań dr Katarzyna Turek prowadzi terapię wspomnieniową, czyli reminiscencyjną w nurcie emocjonalnym.

– Gdy zapowiadam, że zaśpiewamy np. „Jesienne róże” słyszę od moich podopiecznych, że nie pamiętają słów – opowiada terapeutka. – Rozdaję więc specjalne śpiewniki ze słowami piosenek, w których zawsze brakuje kilku słów. Okazuje się, że podczas śpiewania wszyscy je pamiętają, a niektórzy bez patrzenia w śpiewnik śpiewają po kolei każdą zwrotkę. To muzyka sprawia, że słowa tak się przypominają. Po nich przychodzą wspomnienia.

Świetnym ćwiczeniem na pamięć i dobre samopoczucie jest układanie piosenki o danej osobie, jej zainteresowaniach i przygodach z dzieciństwa do znanej melodii (songwriting).

– Spróbujcie tego podczas świąt. Osoba, o której powstaje piosenka w życzliwej i zabawnej atmosferze, czuje się doceniowa, bo znajduje się w centrum zainteresowania.

Łezka też

Wspomnienia sprawiają, że wraca się pamięcią do przyjemności, ale czasem też do trudnych momentów swego życia. – Łezka w oku albo nawet płacz? Nie szkodzi. Ważne, by stało się to w grupie, która wszystko rozumie, bo dzięki temu można czuć się spokojnie i bezpiecznie – podkreśla dr Katarzyna Turek.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama