– Powojenna historia Wrocławia to nie tylko strajk solidarnościowy, powódź w 1997 roku czy odbudowa Wrocławia. To też szeroko rozumiana popkultura ówczesnych lat, czyli komiks – mówi Paulina Wołoszyn, kierowniczka projektu. – Byliśmy za żelazną kurtyną, zamiast Asterixa i Obelixa mieliśmy Kajko i Kokosza – dodaje.
„Zbójcerze, powiem wam coś, co wywoła wasz entuzjazm!” (Hegemon)
Wystawa zaczyna się od prezentacji autora komiksu – Janusza Christy. W „kąciku artysty” stoi niewielki stół, obok zaś regał z oryginalnymi tuszami, narzędziami kreślarskimi. Zwiedzający mogą zobaczyć na komiksie z 1988 roku autograf z 2000 roku.
„Opanujemy i ograbimy ich gród” (Hegemon)
Idąc dalej, zobaczymy tron Hegemona, na którym można usiąść:
– To moje ulubione miejsce – mówi Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia. – Ten komiks to moje dzieciństwo. Lubiłem te komiksy i z wielkim sentymentem do nich wracam. Dlatego myślę, że wielu rodziców i dziadków z chęcią przyprowadzi to dzieci i wnuki – dodaje dyrektor.
Janusz Christa stworzył kultowe uniwersum. Ciekawie i w oryginalny sposób pokazał słowiański świat. Tą wystawą wprowadzamy dzieci w lekkie myślenie o przeszłości. Chcemy zaprosić rodziców i dzieci, aby przyszli i dotknęli tego świata.Andrzej Jerie
Na wystawie jest loch, w których więźniowie doznają tortur: słuchanie, jak kapie woda, niemiłosierne łaskotki… Ale bez obaw, jak zapewnia Paulina Wołoszyn: – Dzieci są bezpieczne, kraty mocno przymocowane. Nikt do środka nie wejdzie!
W drugiej sali jest chata Jagi i plansza do robienia zdjęć z miotłą, puzzle do układania i kącik z komiksami w kilku językach.
– Jest też maczuga. Bardzo ciężka. Aby ją podnieść, trzeba zagrać na leżącej obok fujarce odpowiednią melodię – wyjaśnia Paulina Wołoszyn.
– To moja ulubiona atrakcja – mówi Lila, dziewczynka, która jako pierwsza testowała atrakcje wystawy.
Wystawę obejmuje też wiele zabaw. Każda osoba, która pobierze bilet, dostanie folder, w którym jest quiz wiedzy o Kajku i Kokoszu. Dodatkowo w różnych miejscach ukryte są literki. Trzeba je odnaleźć i odgadnąć hasło. Lila wyjaśnia, że w folderze są podpowiedzi, gdzie szukać liter.
„Przynieście mi słownik brzydkich wyrazów!” (Hegemon)
Na wystawie są też plansze, ale to dla starszych zwiedzających. Można na nich poczytać, w jaki sposób Kajko i Kokosz osadzeni byli w historii i wierzeniach naszych pradziadów.
– To, co pokazane było w komiksie, miało też pewien walor edukacyjny – argumentuje Paulina Wołoszyn.
Jest dużo treści, ciekawostek o komiksie i świecie kreowanym przez Janusza Christę. Dużo smaczków.
– Jednym z autorów wystawy jest Radosław Gieremek z Fundacji Kreska im. Janusza Christy. Udział miała też wnuczka twórcy Paulina Christa.
„W nogi!! Wolę tę partię zakończyć remisem” (Hegemon)
Wystawę „Słowiański Świat Kajka i Kokosza” w Centrum Historii Zajezdnia (ul. Grabiszyńska 184) można zwiedzać od soboty 1 czerwca od godz. 13:00. Oto, co was czeka tego dnia:
- 10.00–18.00 zwiedzanie wystawy „Wrocław 1945–2016” oraz gra „Poznaj historię Wrocławia z Kajkiem i Kokoszem”
- 11.00–18.00 aktywności dla dzieci: obrona przed Zbójcerzami – strzelanie z katapulty, szkoła latania – strzelanie z łuku, budowanie grodu Mirmiła, maczuga Łamignata – zabawa w celowanie i wiele innych atrakcji
- 12.30–18.00 fotobudka, malowanie twarzy
- 13.00–18.00 zwiedzanie wystawy „Słowiański Świat Kajka i Kokosza”
- 15.00–16.00 oprowadzanie kuratorskie przez autora wystawy – Wojciecha Łowickiego (obowiązują zapisy)
- 14.00–15.00 warsztaty z komiksowego kolażu (obowiązują zapisy)
- 16.00–17.00 warsztaty z garncarstwa (obowiązują zapisy)
Interaktywna wystawa scenograficzna „Słowiański Świat Kajka i Kokosza”, 1 czerwca–3 listopada 2024 r., Centrum Historii Zajezdnia, Wrocław, ul. Grabiszyńska 184.
Zobacz zdjęcie tego, co zobaczysz na wystawie: