wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

PILNE Na wrocławskim lotnisku mogą wystąpić opóźnienia lotów

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. XIV Ogólnopolska Olimpiada Kreatywności DI 2019

XIV Ogólnopolska Olimpiada Kreatywności DI 2019

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja: Edytuj w ACMS

Półtora tysiąca uczestników z całej Polski, stu czterdziestu wolontariuszy, wyjątkowe projekty, spotkania i nauka przez zabawę – Wrocław na trzy dni stanie się polską stolicą kreatywności. W piątek, 1 marca, rusza XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności Destination Imagination.

Reklama

Ceremonie otwarcia i zamknięcia Olimpiady, a także Wieczór Integracyjny (Wyzwanie Bliźniacze) odbędą się w tym roku w hali Orbita przy ul. Wejherowskiej. 

Prezentacje Wyzwań Drużynowych i Wyzwania Na Już będzie można oglądać w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Jacka Kuronia 14.

Zobacz: Tegoroczne Wyzwania Olimpiady Kreatywności DI

Natomiast zamknięte dla publiczności warsztaty i atrakcje dla drużyn znajdą swoje miejsce w Zespole Szkół nr 2 we Wrocławiu przy ul. Borowskiej 105. 

Na XI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności DI pokaże się 2000 uczestników, 20 drużyn z zagranicy, 330 trenerów z całej Polski, 65 ekspertów oceniających prezentacje drużyn, a wpierać ich będzie 120 wolontariuszy, 20 stanowisk/warsztatów edukacyjnych oraz oczywiście wierni kibice – rodzice, przyjaciele i mieszkańcy Wrocławia. 

Efekty kilkumiesięcznej burzy mózgów

Na Olimpiadę uczestnicy przyjadą z samodzielnie zbudowanymi urządzeniami latającymi, transportującymi ładunki. Z ważącymi kilkadziesiąt gramów konstrukcjami, które wytrzymują nacisk setek kilogramów. Z symp-o-matami, pokazującymi, jak stany chorobowe wpływają na ludzki organizm. Z własnymi projektami prospołecznymi i improwizowanymi skeczami.

Nad swoimi projektami pracowali kilka miesięcy, w kilkuosobowych zespołach i pod czujnym okiem trenerów. Teraz nadszedł czas, by zaprezentowali efekty swojej pracy przed gronem ekspertów i publicznością. 

Od przedszkolaka do studenta

Najmłodsi z nich mają 4 lata, najstarsi 24. Wszystkie kostiumy, dekoracje, konstrukcje, a także scenariusz i pomysł na rozwiązanie przygotowują sami. Samodzielność to jedna z najważniejszych zasad w Destination Imagination – uczestnicy nie mogą korzystać z tzw. pomocy z zewnątrz (rodziców, nauczycieli, kolegów spoza drużyny).

– Dorośli mogą pokazywać spectrum możliwości i inspiracji, uczyć nowych umiejętności, wyjaśniać, „jak to działa?”. Ale ostateczne pomysły i ich realizacja należą wyłącznie do drużyny. Uczestnicy starają się więc przygotować swoją prezentację najlepiej, jak potrafią, ale na poziomie swoich możliwości, a nie możliwości i oczekiwań dorosłych – mówi Kamila Januszko z Fundacji Destination Imagination Polska, organizatora Olimpiady.

Każda drużyna weźmie też udział w tak zwanym Wyzwaniu Na Już, podczas którego, w niedoborze czasu, wiedzy i materiałów, będzie rozwiązywać nieznane wcześniej zadanie. Najlepsi z najlepszych otrzymają prawo wyjazdu do Stanów Zjednoczonych i reprezentowania Polski na Światowej Olimpiadzie Kreatywności w Kansas City (22-25 maja br). 

Nie tylko zdrowa rywalizacja

Chociaż podczas Olimpiady DI wszystkie drużyny są poddawane ocenie ekspertów i rywalizują o wygraną, to nie o zawody przede wszystkim tu chodzi, a o dobrą zabawę i zdobywanie nowych umiejętności. Dlatego na uczestników czekają też atrakcje dodatkowe.

Dzięki zaangażowaniu 40 organizacji i instytucji, w ciągu dwóch dni uda się przeprowadzić ponad 450 godzin bezpłatnych zajęć. Ich zakres tematyczny będzie bardzo szeroki: od warsztatów pantomimicznych i tanecznych, przygotowanych przez studentów wrocławskiej szkoły animatorów kultury SKiBA, przez warsztaty relaksacyjne z wolontariuszami EVS, zajęcia plastyczne, eksperymenty z Hydropolis, szkolenia z prowadzenia międzynarodowych projektów, aż po warsztaty z elektroniki, robotyki i budowania prototypów pojazdów, prowadzone przez koła naukowe z Politechniki Wrocławskiej.

Olimpijczycy DI „spotkają się” również z łazikiem marsjańskim, bolidem wyścigowym z włókna węglowego, łodzią solarną, a nawet, dzięki okularom VR, udadzą się na spacer po Księżycu.

– Jesteśmy zachwyceni faktem, że tyle fantastycznych organizacji chce pokazać dzieciakom i młodzieży, że nauka nie musi być ani nudna i trudna. A to, czego dzisiaj uczą się w szkole, jutro będą mogli wykorzystać do tworzenia naprawdę niezwykłych projektów, przekuwając swoje hobby w zawód – podkreśla Kamila Januszko. 

Ważni patroni

Znaczenie idei rozwijania kreatywności u najmłodszych Polaków docenili w tym roku, obejmując Olimpiadę patronatem honorowym: Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Obywatelskich, Dolnośląski Kurator Oświaty, Polskie Stowarzyszenie Kreatywności oraz Prezydent Wrocławia. 

Zdjęcia: z ubiegłorocznej edycji Olimpiady Kreatywności we Wrocławiu, DI Polska

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama