Obrazy z prywatnej kolekcji wrocławskiego kolekcjonera będą pokazywane w Pałacu Królewskim w Muzeum Miejskim do 24 kwietnia 2016. W kilku salach na piętrze wyeksponowano 70 prac 35 polskich artystów z przełomu XIX i XX wieku.
- My już mamy swój złoty pociąg, bo nim niewątpliwie jest ta wystawa – mówił dr Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego. – Dzięki przychylności wrocławskiego kolekcjonera, do którego należy kolekcja możemy zaprezentować jedną z piękniejszych kolekcji arcydzieł.
Sama kolekcja liczy 200 prac, na wystawie oglądamy 70, ale dyrektor Łagiewski nie wyklucza kolejnych prezentacji. – Pominęliśmy prace tworzone „ku pokrzepieniu serc” o tematyce patriotycznej, bo są dobrze znane. Skupiliśmy się pokazaniu eksperymentów malarskich z przełomu wieków. Każdy z prezentowanych artystów zasługuje na osobną monografię. To największe nazwiska polskiego malarstwa XIX i XX wieku– opowiadał dyrektor – przygotowaliśmy katalog do wystawy. Pokazujemy tą wystawą nasz wkład w kulturę europejską, inaugurując w pewnym sensie Europejską Stolicę Kultury we Wrocławiu – dodał. Niektóre obrazy można było zpobaczyć na wystawach w Poznaniu czy Krakowie, ale to we Wrocławiu są pokazywane jako część kolekcji.
Wśród prezentowanych dzieł są prace tak znanych artystów jak: Olga Boznańska, Józef Chełmoński, Jan Cybis, Julian Fałat, Aleksander Gierymski, Alfons Karpiński, Jacek Malczewski, Tadeusz Makowski, Józef Pankiewicz, Zygmunt Rozwadowski, Hanna Rudzka – Cybisowa, Jan Stanisławski, Zofia Stryjeńska, Władysław Ślewiński, Zygmunt Waliszewski, Wojciech Weiss, Stanisław Witkiewicz, Leon Wyczółkowski, Stanisław Wyspiański i inni.
Na wystawie znalazły się też wyjątkowe płótna, których nie oglądano od czasów wojny. Po raz pierwszy od lat będzie okazja, by obejrzeć obraz Leona Wyczółkowskiego „Rybak niosący raki” z 1889 roku, który ostatni raz prezentowany był publiczności przez II wojną światową w warszawskiej Zachęcie. Jest też mroczna, nastrojowa „Jesień” Józefa Chełmońskiego, czy niezwykły portret „Dziewczyny przed lustrem” Zofii Stryjeńskiej.
Kuratorka wystawy Katarzyna Krupiewska podzieliła prace tematycznie. W sześciu salach znalazły się pejzaże, malarstwo symboliczne, prace inspirowane folklorem, portret i akt oraz martwa natura.
- Znalazło się w tej kolekcji kilka prac, których wcześniej nie znałam. Mój ulubiony obraz to „Dorożki nocą” Eugeniusza Eibischa. To jedna z jego wcześniejszych prac. Na studiach był zafascynowany formizmem. Wykorzystywał w swoich obrazach kontrastowe światłocienie, deformacje – opowiada kuratorka.
Wystawę uzupełniają rzeźby i medale z wizerunkami prezentowanych artystów ze zbiorów Muzeum Miejskiego. Tej wystawy nie można przegapić. Kolekcja jest budowana z olbrzymią rozwagą i rozeznaniem. Kolekcjoner kupuje na aukcjach prace, które nie tylko interesują go ze względów historycznych, ale właśnie są arcydziełami - poruszają widza, pozwalają docenić kunszt malarzy i przede wszystkim są piękne.
Wystawa „Arcydzieła malarstwa polskiego XIX i XX wieku”, Muzeum Miejskie Wrocławia Pałac Królewski, wystawa czynna do 24 kwietnia 2016.

„Arcydzieła malarstwa polskiego przełomu XIX i XX w Muzeum Miejskim Wrocławia”
Wystawa Oddział Muzeum Miejskiego - Pałac Królewski