wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Koncert „Trąbka życzliwości” w Operze Wrocławskiej

Dorota Sosna, prowadząca w Operze Wrocławskiej strefę edukacyjną, od dawna marzyła o zorganizowaniu specjalnego koncertu z okazji Dnia Życzliwości. Udało się w tym roku. Widzowie już 20 i 21 listopada przyjdą na specjalne wydarzenie „Trąbka życzliwości”. A my pytamy pomysłodawczynię o ten wyjątkowy projekt.

Reklama

Magdalena Talik: Czym jest tytułowa trąbka życzliwości w koncercie z okazji Dnia Życzliwości?

Dorota Sosna: Główną bohaterką tego wydarzenia! Trąbka jest znana od wielu wieków, grano na niej hejnały, fanfary, używano, kiedy trzeba było wysłać w świat rozpoznawalny sygnał. A 20 i 21 listopada w Operze Wrocławskiej trąbka będzie obwieszczała dobre, pozytywne emocje, zapowiadała, że na scenie operowej dzieje się coś dobrego i pięknego.

Jak będzie wyglądał przygotowywany właśnie w Operze Wrocławskiej spektakl. Ile będzie trwał, czego mogą się spodziewać widzowie?

Biorąc pod uwagę percepcję dzieciaków i ich umiejętność skupienia, chcemy zmieścić się mniej więcej w godzinie lekcyjnej, czyli w 45 minutach.

Oprócz tradycyjnych utworów instrumentalnych usłyszymy i – to ważne – będziemy się bawić przy sześciu specjalnie napisanych przez nasz zespół piosenkach. Słowa do czterech piosenek są autorstwa Marcina Ciupidro, zaś do dwóch pozostałych autorstwa Elżbiety Sokołowskiej. Ona także skomponowała muzykę do wszystkich utworów.

Piosenki są głównie o emocjach i chcemy, aby widzowie, z ich pomocą, oswoili różne smutki, trudności, zazdrości. Często spotykają nas na co dzień – w domu, na ulicy, w tramwaju. Pragniemy pokazać, że mamy sposób na to, aby z nimi żyć. Jedna z piosenek jest poświęcona nieproszonemu gościowi, czyli złości.

Ale będziemy też mówić o radości, uśmiechu, cieple, szczęściu. A przede wszystkim ważne jest dla nas, aby przekazać, czym jest dobre słowo. Bo życzliwość zaczyna się od dobrego słowa. Słowo ma MOC! To mały gest, który wiele znaczy i może sprawić wiele dobra!

<p>Plakat Dnia Życzliwości 2024 projektu Andrzeja Tylkowskiego</p> fot. mat. prom.
Plakat Dnia Życzliwości 2024 projektu Andrzeja Tylkowskiego

Chyba często nie jesteśmy skorzy do mówienia dobrych słów, do chwalenia innych.

To prawda, zresztą, kiedy pyta się ludzi o ich słabe i mocne strony, te pierwsze wymienią od razu, nad drugimi będą się mocno zastanawiali.

Nasz koncert „Trąbka życzliwości” to propozycja, aby jednak zrobić ten wysiłek, pomyśleć o pozytywach, oswoić je i od nich zaczynać dzień.

No i muszę dodać, że życzliwość i muzyka mają ze sobą sporo wspólnego –  podobne role, zadania do wykonania i…misję; np. wyciszają, otulają, inspirują, zachęcają do innego spoglądania na problem.

Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje.

Oczywiście, muzyka jest też sposobem na to, aby wyrazić swoje emocje, rozładować stres, uspokoić siebie, ukoić smutek, czy wreszcie opowiedzieć historię.

Suchanie, śpiewanie czyni nas łagodniejszymi, pozwala wrócić do przyjaznego świata.

<p>Dorota Sosna z Opery Wrocławskiej, pomysłodawczyni koncertu &bdquo;Trąbka życzliwości&rdquo;</p> fot. Tomasz Hołod
Dorota Sosna z Opery Wrocławskiej, pomysłodawczyni koncertu „Trąbka życzliwości”

Koncert „Trąbka życzliwości” jest przeznaczony głównie dla dzieci?

Nie ma określonej kategorii wiekowej, choć tworzyłyśmy go z myślą o dzieciach przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Ale zapewniamy najlepszą muzykę dla najmłodszych i najstarszych, bo muzyka nie zna granic.

Dzieciaki przyjdą do nas na dwa koncerty (o 10.00 i 12.00) 21 listopada, natomiast dzień wcześniej – 20 listopada zapraszamy na 18.00 rodziców, dziadków, opiekunów ze swoimi pociechami.

Będzie świetna zabawa, bo na scenę zapraszamy artystów w różnym wieku – dziewczynki z naszego studia baletowego, ponad 30-osobowy chór dziecięcy, kwartet smyczkowy, perkusistę i trębacza, czyli muzyków z orkiestry Opery Wrocławskiej i, rzecz jasna, dwóch solistów, bo w operze nie może zabraknąć śpiewaków, a przy fortepianie usiądzie Elżbieta Sokołowska, autorka muzyki do piosenek.

<p>Dorota Sosna z Opery Wrocławskiej, pomysłodawczyni koncertu &bdquo;Trąbka życzliwości&rdquo;</p> fot. Tomasz Hołod
Dorota Sosna z Opery Wrocławskiej, pomysłodawczyni koncertu „Trąbka życzliwości”

Dla dzieciaków ważnym aspektem jest, że o życzliwości śpiewać będą ze sceny też dzieciaki?

Zdecydowanie! Dzieci mają największą moc w przekazywaniu takich emocji. Są naturalne, autentyczne, spostrzegawcze, niczego nie udają, zwłaszcza emocji. Same doświadczają ich na co dzień, więc będą najwierniejszymi odtwórcami i prześlą ze sceny życzliwe pozdrowienia publiczności.

Zapraszamy, aby przyjść do Opery Wrocławskiej i wspólnie z nami celebrować Dzień Życzliwości. A potem…… dzielić się dobrem z innymi i w świat wysyłać pozdrowienia i pozytywne emocje!

Koncert „Trąbka życzliwości” w Operze Wrocławskiej – gdzie kupić bilety?

  • 20 listopada 2024 r., godz. 18.00
  • 21 listopada 2024 r., godz. 10.00 i 12.00

Bilety w cenie 40-50 zł do kupienia w kasie Opery oraz na stronie internetowej Opery Wrocławskiej

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama