Pierwszy festiwal odbywał się w 1999 r. kiedy Synagoga pod Białym Bocianem była zrujnowanym budynkiem, dziś gmina świętuje 190-lecie tego niezwykłego miejsca na mapie Wrocławia. Podczas festiwalu święto synagogi obchodzone będzie w środę, 5 czerwca.
Ale dyrektor artystyczny Simchy, Stanisław Rybarczyk, zapowiada więcej festiwalowych nowości.
Śniadanie izraelskie, żywe historie dla wszystkich
Nowinką tegoroczną jest rozpoczynające 21. edycję Simchy śniadanie izraelskie, które rozpocznie się w sobotę 1 czerwca o 10.00 na Wyspie Piasek.
– W specjalnie przygotowanym namiocie będą serwowane izraelskie potrawy przygotowane przez Jaffa Bar & Market, zagrają Galicyjscy Klezmerzy, tańca nauczy Dorota Kapusta, a dzieci posłuchają żydowskich opowieści – wylicza Stanisław Rybarczyk. Wstęp na wydarzenie jest darmowy, ale aby skorzystać ze smaków izraelskich, trzeba będzie wykupić karnet śniadaniowy za 30 zł (do 31 maja w Jaffa Bar&Market na placu Solnym, albo w dniu imprezy).
Dla tych, którzy kochają kuchnię izraelską w niedzielę 2 czerwca tradycyjny żydowski jarmark na dziedzińcu Synagogi (od 10.00).
Wśród ciekawostek tegorocznych także silent disco w izraelskim rytmie (prowadzone przez didżejów z Izraela i Wrocławia) 1 czerwca pół godziny po północy w piwnicy Mleczarni, warsztaty szydełkowania, podczas których wykonamy kipę (tradycyjne żydowskie nakrycie głowy) 2 czerwca o 12.00 (bezpłatne, można się zapisać pod adresem: zapisy@proarte.org.pl).
Na jedną z największych atrakcji zapowiada się spotkanie z żywymi historiami 1 czerwca od 16.00 do 20.00 w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego, czyli z ważnymi osobami z życia żydowskiego Dolnego Śląska, z którymi można umówić się na półgodzinną rozmowę i zapytać o interesujące nas kwestie (zapisy pod adresem zapisy@proarte.org.pl).

21. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha
Koncert / Targi Synagoga Pod Białym Bocianem
W czwartek dzień książki żydowskiej
Interesującą propozycją dla zainteresowanych kulturą żydowską jest także cały dzień (czwartek, 6 czerwca) poświęcony książce żydowskiej. Będzie m.in. spotkanie z autorem powieści graficznej o Marku Edelmanie, wokół atlasu chasydyzmu (który zmienia postrzeganie ruchu chasydzkiego w światowej kulturze), antologii „Żydzi. Polska. Autobiografia”, w której zaplanowano aż 27 tomów wspomnień żydowskich od XVIII wieku do 1939 roku.
– Tłumaczone będą największe dzieła wspomnieniowej literatury, m.in. z języków jidysz, hebrajskiego, niemieckiego – wyjaśnia Joanna Lisek, członek rady programowej Festiwalu Simcha i wykładowczyni wrocławskiej judaistyki.
Codzienne koncerty w synagodze
Codzienne koncerty to już tradycja Simchy i jeden z najbardziej oczekiwanych punktów programu festiwalowego. W tym roku pierwszy koncert rozpocznie się po szabasie w sobotę, 1 czerwca o 22.08, a zagra Neoklez, w niedzielę 2 czerwca o 20.00 Yamma Ensemble z Izraela.
W poniedziałek, 3 czerwca, o 20.00 wyjątkowy wieczór dedykowany zmarłemu w ubiegłym roku ostatniemu klezmerowi Rzeczpospolitej, czyli Leopoldowi Kozłowskiemu. Wystąpi Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka, zaproszono także izraelskiego kantora Chaima Sterna.
We wtorek 4 czerwca o 20.00 Mischpoke Klezmer Band prosto z Hamburga.
Ciekawie zapowiada się wieczór środowy, 5 czerwca o 20.00, bo Symcha Keller z zespołem i prapremiera projektu „Chojze – Widzący z Lublina” poświęconego postaci XIX-wiecznego cadyka Jaakowa Icchaka ha-Lewi Horowica.
W czwartek o 20.00 z kolei Piotr Wojtasik, jazzowy trębacz i zaproszeni muzycy zafascynowani żydowską tradycją.
Kino Simchy. Co wieczór w Mleczarni
Od 2 czerwca od 20.30 w Mleczarni projekcje filmów z kolekcji Ambasady Izraela w Polsce, zaś w środę, 5 czerwca, dzień pod znakiem 190-lecia Synagogi pod Białym Bocianem i z tej okazji zbiór filmów poświęconych temu miejscu z kolekcji Jerzego Kichlera, byłego przewodniczącego Gminy Żydowskiej.
Czego możemy się spodziewać w programie przeglądu filmowego? Będą m.in. „Swat” Aviego Neshera (o mężczyźnie, który łączy pary i aranżuje małżeństwa) czy „Viviane chce się rozwieść”, poruszająca historia kobiety, która nie może uzyskać rozwodu przed sądem rabinicznym.