wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Bruno Schulz Festiwal od wtorku

Bruno Schulz Festiwal od wtorku

Data publikacji: Autor:

Edytuj w ACMS

Niebawem startuje Bruno Schulz Festiwal 2014. Potrwa od 14 do 19 października. W tym roku miłośnicy literatury będą mieli okazję spotkać się z takimi autorami jak Dawid Grossman, Zeruya Shalew, Jurij Andruchowycz, Małgorzata Szejnert, Mariusz Szczygieł i autorami nominowanym do tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Reklama

Salon Angelusa na Bruno Schulz Festiwal

W 2016 roku Wrocław będzie Światową Stolicą Książki. Organizatorzy dwóch wydarzeń literackich: Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz Bruno Schulz. Festiwal postanowili od roku 2014 połączyć swoje wysiłki i wspólnie promować literaturę i czytelnictwo. Dlatego już w październiku w ramach Bruno Schulz Festiwal będzie odbywać się Salon Angelusa. W programie cykl festiwalowych spotkań z autorami, którzy w latach poprzednich byli nominowani lub zdobyli Nagrodę Angelusa. Spotkania te poprowadzą jurorzy nagrody. I tak kolejno 14 października zaplanowano spotkanie z Mariuszem Szczygłem (prowadzi Stanisław Bereś), 15 października (środa) spotkanie z Jurijem Andruchowyczem (prowadzi Mirosław Spychalski), a 16 października (czwartek) spotkanie z Małgorzatą Szejnert (prowadzi Justyna Sobolewska).

Zwieńczeniem Salonu Angelusa będzie Kawiarnia Europa. W piątek, 17 października, czyli w przededniu przyznania tegorocznej Nagrody Angelusa, odbędą się wieczorne spotkanie z nominowanymi do nagrody: Jeleną Czyżową, Ołeksandrem Irwaneciem, Wiesławem Myśliwskim, Pavolem Rankovem, Martinem Šmausem oraz Jáchymem Topolem. Spotkania poprowadzą Barbara Marcinik, Wojciech Bonowicz i Szymon Kloska. Na wszystkie spotkanie wstęp wolny.

Shalev i Grossman

Zeruya Shalev będzie gościem Bruno Schulz Festiwal 2014. Jedna z najpoczytniejszych i najchętniej tłumaczonych współczesnych izraelskich pisarek spotka się z czytelnikami we Wrocławiu 18 października o godz. 14 w Auli Ossolineum. Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska, a z hebrajskiego przetłumaczy Michał Sobelman.

Zeruya Shalev (ur. 1959) z wykształcenia jest biblistką. W 1988 roku zadebiutowała tomem poezji, a w 1993 roku opublikowała powieść „Rakadti, amanti”. W 1997 roku wydała książkę „Życie miłosne”, która przyniosła jej międzynarodowy sukces i liczne nagrody. Jej kolejna książka, wydana w 2000 roku powieść „Mąż i żona”, nagrodzona została niemiecką nagrodą Corine Internationaler Buchpreis. W 2005 roku wydała kolejną książkę „Po rozstaniu”, która jest trzecią częścią trylogii (rozpoczętej „Życiem miłosnym”). W 2013 roku ukazała się czwarta powieść Shalev po polsku: „Co nam zostało”. Pisarka otrzymała za swoją twórczość liczne nagrody.

Gościem festiwalu będzie też jeden z najwybitniejszych pisarzy izraelskich Dawid Grossman. Spotkanie z nim 16 października (czwartek) w Ossolineum o godz. 21. Rozmowę poprowadzi Piotr Paziński. Wstęp wolny

Grossman jest laureatem wielu prestiżowych nagród: Nelly Sachs, Sapir, Chevalier de l'Ordre des Arts et Belles Lettres, Valumbrosa, Eliette von Karajan, Premio Grinzane, Premio Mondelo. Dziennik „The New York Times” przyrównał jego powieść „Patrz pod: Miłość” do „Wściekłości i wrzasku” Faulknera, „Blaszanego bębenka” Grassa i „Stu lat samotności” Marqueza. Grossman urodził się w 1954 roku w Jerozolimie. Studiował filozofię i dramatopisarstwo. Jego twórczość obejmuje powieści, opowiadania i eseje. Z dorobku Grossmana w Polsce dotychczas ukazały się powieści „Kto ze mną pobiegnie”, „Patrz pod: Miłość”, „Tam, gdzie kończy się kraj” i najbardziej osobista książka pisarza „Poza czasem”. W środę 8 października nakładem wydawnictwa Świat Książki ukaże się powieść „Bądź mi nożem”.

Koncerty i Kot Nadodrza

Już pierwszego dnia Festiwalu (14 października 2014) w klubie Firlej (Grabiszyńska 56) wystąpią Jurij Andruchowycz i zespół Karbido. Pzredstawią swój nowy projekt zatytułowany ATLAS ESTREMO. Karbido i Andruchowycz współpracują ze sobą już 10 lat. Stworzyli trylogię „Samogon – Cynamon – Absynt”. Tym razem ich projekt Atlas Estremo zainspirowały historyczne zmiany dokonujące się dzisiaj w Ukrainie. Początek o godzinie 21. Wstęp wolny za okazaniem bezpłatnej wejściówki (do odbioru w Księgarni Hiszpańskiej Elite od 6 października oraz na godzinę przed koncertem).

Natomiast w piątek, 17 października w Sanatorium Kultury (ul. Przejście Garncarskie 2) zaplanowano dwa następujące po sobie wydarzenia. Na początek slam „Nie wiedziałem, że mówię prozą” z Tomaszem Majeranem w roli mistrza ceremonii i prowadzącego oraz Ryszardem Krynickim, Marcinem Sendeckim i Andrzejem Sosnowskim w roli jurorów. O muzykę zatroszczy się klawiszowiec Świetlików Michał Wandzilak. Literackie boje zwieńczy koncert Chain Smokers & Andrzej Sosnowski. Na oba wydarzenia wstęp wolny.

Chain Smokers - projekt muzyczno-literacki, oparty na połączeniu muzyki improwizowanej i polskiej poezji współczesnej; dotąd znany głównie ze współpracy z Andrzejem Sosnowskim, z którym w 2007 roku grupa wydała multimedialną płytę „Trackless" oraz w 2012 płytę „Dr Caligari resetuje świat".

Bruno Schulz. Festiwal 2014 towarzyszą również dwie sesje naukowe: Kolokwium vincenzowskie (sesja naukowa oraz warsztaty translatorskie; Zakład Narodowy im. Ossolińskich) oraz Centra - peryferie w literaturze polskiej XX i XXI wieku (Uniwersytet Wrocławski). W programie również m.in.: literacka gra miejska Kot Nadodrza i polska prapremiera filmu Bo Perssona „Watching the Moon at Night”.

ak

Szczegóły na stronie internetowej Bruno Schulz Festiwal

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama