wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Złap pociąg do muzyki, czyli Leo Festiwal od dzisiaj

Złap pociąg do muzyki, czyli Leo Festiwal od dzisiaj

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja: Edytuj w ACMS

Pięć lat temu Wrocławskiej Orkiestrze Kameralnej Leopoldinum ziścił się sen – dostała w prezencie własną imprezę, którą mogła zaplanować wedle uznania. Szansę muzycy wykorzystali w stu procentach, a od 30 maja do 5 czerwca szósta edycja Leo Festiwalu z fantastycznym programem. Koncerty m.in. na Zamku Topacz i w holu… Dworca Głównego PKP.

Reklama

Muzyka z tańcem i opery dla dzieci

Słowem kluczem do Leo Festiwalu jest „synergia”, połączenie różnych elementów dla zwielokrotnienia efektu. Skąd synergia? Ernst Kovacic, szef Leopoldinum, próbuje zburzyć bariery, jakie dzielą różne dziedziny sztuki – muzykę, architekturę czy taniec. Planuje koncerty festiwalowe jak swoiste laboratorium. Spotykają się w nim instrumentaliści z tancerzami, przechodniami i podróżnymi (tak będzie w tym roku), dziećmi (czyli najbardziej wymagającą publicznością). Rezultat starań jest zawsze ciekawy, inspirujący i otwiera muzyków na zupełnie inne doświadczenia, a publiczności daje okazję zetknięcia się z sytuacją, jakiej w sezonie artystycznym raczej trudno doświadczyć.

Tegoroczna edycja rozpocznie się bowiem 30 maja na Zamku Topacz, a na inaugurację sam Ernst Kovacic zagra Sześć sonat na skrzypce solo słynnego belgijskiego kompozytora i wiolinisty Eugène Ysaӱe, de facto akompaniując tancerzom. Pod enigmatycznie brzmiącą w programie nazwą C.O.V. / Cie. Off Verticality kryje się zespół tańca współczesnego z austriackiego Linzu, założony pięć lat temu przez Rose Breuss i Johannesa Randolpha. Specjalnością tancerzy jest ciągła współpraca z rozmaitymi formacjami, choreografami i eksperymenty. Koncert w Bielanach powinien idealnie wpasować się w ten program. Początek o 19.00 w sali kolumnowej.

Niewielkie składy kameralne (od kwartetu do nonetu) uczą muzyków nie tylko współpracy, ale i pokory. Tu nie ma solistów, wszyscy grają na równych prawach. Koncertmistrz Leopoldinum, Christian Danowicz, wspólnie z muzykami orkiestry – altowiolistą Michałem Mickerem i wiolonczelistą Marcinem Misiakiem koncert 1 czerwca wykonają ze studentami – instrumentalistami. Ich udział, a zwłaszcza ciężka praca jest niezbędna, zwłaszcza że w programie wieczoru będzie m.in. Oktet smyczkowy Es-dur op. 20 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Początek o 18.00.

Nie dbać o bilet, czyli koncert na dworcu

Dworzec nie kojarzy się raczej z muzyką na żywo (przynajmniej w Polsce), bardziej z galerią handlową, miejscem przelotowym, gdzie być musimy, a niekoniecznie pragniemy. Ernst Kovacic pragnie pokazać, że dworzec, pociągi, para, elektryczność, pośpiech mają wśród kompozytorów wiernych portrecistów. Okazuje się, że kolej opiewał w swoim walcu Johann Strauss i Heitor Villa-Lobos, utwory poświęcili też pociągom Gilbert Becaud i Duke Ellington, który radził w piosence, by „złapać pociąg”. Wspomniane fragmenty instrumentalne zagra w holu Dworca Głównego PKP już 3 czerwca Orkiestra Leopoldinum, a piosenki zaśpiewają dzieci z Zespołu Wokalnego „Rondo” ze Szkoły Muzycznej I stopnia pod kierunkiem Małgorzaty Podzielny. Początek nietypowego koncertu o 19.50.

Opera nie tylko dla dużych

Ernst Kovacic konsekwentnie co roku przypomina, że utwory pisane dla dzieci, w których dzieci też występują, nie ustępują bynajmniej dziełom dla dorosłych. Porusza się w nich ważkie tematy, muzyka jest ambitna, a mali wykonawcy często sporo się natrudzą, zanim wyjdą na scenę i zaśpiewają. Podczas dwóch koncertów 5 czerwca w Centrum Kultury Agora zostanie wystawiona opera „The Two Fiddlers” Petera Maxwella Davisa w reżyserii Krzysztofa Stróżyńskiego. Zawarta jest w niej historia o dwóch skrzypkach, którzy po weselu wracają do domu i spotykają trolle. Jeden z muzyków tchórzy, drugi decyduje się zagrać dla stworów koncert. Co czeka potem bohaterów, o tym publiczność dowie się, przychodząc na jeden z dwóch koncertów o 10.30 albo 19.00 do Centrum Kultury Agora. Zagra Orkiestra Leopoldinum, zaśpiewają profesjonalni soliści oraz dzieci kilku wrocławskich chórów, a scenografię zaprojektowali studenci ASP. Będzie się działo.

Leo Festiwal startuje 30 maja i potrwa do 5 czerwca. Biletowane są tylko koncert w Topaczu (30 zł i 20 zł) i w Centrum Kultury Agora (25 zł i 15 zł). Na pozostałe koncerty wstęp jest wolny.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama