Fredrę we Wrocławiu powinno się czytać obowiązkowo, bo Wrocław to najbardziej fredrowskie miasto w Polsce. W Ossolineum przechowywane są rękopisy słynnego komediopisarza, w Rynku stoi jego lwowski pomnik, a w kościele św. Maurycego spoczywa jego kciuk. Do kompletu brakuje jedynie ulicy jego imienia.
Imprezy w ramach „Nie bój się Zemsty” rozpoczną się we wtorek, 15 października (godz. 15.30) – będzie można wysłuchać wykładu wybitnego fredrologa prof. Mariana Ursela „Co tu kłopotu… z Fredrą?”. Profesor będzie też pokazywał wybrane rękopisy komediopisarza. Spotkanie rozpocznie się w refektarzu Ossolineum przy ul. Szewskiej 37, wstęp wolny.
Najsłynniejsze sceny z „Zemsty” Fredry odegrają w środę (16 października, godz. 17.00) aktorzy Wrocławskiego Teatru Komedia, a komentarzem opatrzy je prof. Mieczysław Inglot. Pokazy odbędą się w auli Ossolineum. Wstęp wolny, ale miejsca trzeba zarezerwować, wysyłając zgłoszenie na adres promocja@znio.pl lub telefonując na numer 881 582 176.
W kolejnym tygodniu, we wtorek 29 października (godz. 15.30) Ossolineum zaprasza na projekcję filmu „Zemsta” z roku 1957 w reżyserii Antoniego Bohdziewicza i Bogdana Korzeniowskiego. Film komentarzem opatrzy dr Małgorzata Kozubek (Kino Nowe Horyzonty, sala 3, rezerwacja promocja@znio.pl lub tel. 881 582 176, wstęp wolny).
Do końca października oglądać można wystawę plenerową „Nie bój się „Zemsty” w Rynku, koło pomnika Fredry. Wystawa przygotowana po polsku i po angielsku przedstawia nie tylko biografię komediopisarza, ale też jego związki z Ossolineum i Wrocławiem, dzieje archiwum rodziny Fredrów, „Zemstę” w teatrze i filmie, a także przegląd wydawnictw polskich i zagranicznych związanych z tym utworem. Autorami wystawy są dr Grzegorz Polak, który przygotował ekspozycję wraz z Teresą Sokół oraz dr Lilianą Nawrot. Współautorem tekstów oraz konsultantem merytorycznym jest znakomity wrocławski fredrolog – prof. dr hab. Marian Ursel.
Agnieszka Kołodyńska
Czytaj także o związkach Aleksandra hrabiego Fredry z Wrocławiem