To forma targów książki, połączona ze spotkaniami autorskimi, konkursami i wystawami. Jej celem jest prezentacja dorobku wydawniczego naszego regionu, a zwłaszcza promocja publikacji, które wychodzą z małych i nieznanych szerzej wydawnictw.

8. Dolnośląski Salon Wydawniczy „Silesiana”
Kluby dyskusyjne / Spotkania z autorami / Targi Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego
W programie trzydniowej „Silesiany” znalazły się m.in. spotkania z autorami. Będzie można porozmawiać z Hannibalem Smokiem, autorem książki „Niewidzialne Miasto. Wrocław, który przestał istnieć 1938-2000”. Album zawiera ftografie budynków, kamienic, pomników, kwartałów ulic, które nie dotrwały do naszych czasów. Przeczytaj więcej.
Alicja Gibałka, pracownik Muzeum Gross-Rosen opowie o tym trochę zapomnianym miejscu kaźni, będzie też spotkanie z Wacławem Bryjanowskim, więźniem politycznym obozu Gross-Rosen.
Nie zabraknie prezentacji i spotkań z autorami przewodników – Krzysztofem Głuchem, autorem książki „Szlakiem wrocławskich krasnali”, Arkadiuszem Foersterem, autorem książki Wrocławskiego Wydawnictwa EMKA „WROCŁAW? Ciekawe dlaczego?”.
O złotym pociągu i innych dolnośląskich legendach i tajemnicach będzie mówić Łukasz Orlicki z miesięcznika „Odkrywca”. Natomiast Marta Miniewicz, autorka „Za rogatkami Wrocławia – atrakcje turystyczne, legendy, niesamowite historie”, nie tylko spotka się z czytelnikami, ale także w piątek zabierze ich na spacer „z dreszczykiem”. W sobotę zaś będzie można wybrać się z Tamarą Włodarzczyk, współautorką „Przewodnika po żydowskim Wrocławiu”, śladami wrocławskich Żydów – bankierów, filantropów i biznesmenów.
O Dolnym Śląsku we Wrocławskim Domu Literatury
Pisarzy z Dolnego Śląska spotykać można we Wrocławskim Domu Literatury, gdzie w kwietniu, ruszyły „Dorzecza” – cykl spotkań prezentujących środowiska pisarzy z miast Dolnego Śląska. Projekt koordynuje dr Karol Maliszewski, krytyk literacki, prozaik i poeta, wykładowca UWr, od wielu lat zaangażowany w dialog z autorami skupionymi we wspólnotach lokalnych. Dorzecza to pomysł na stworzenie miejsca do rozmów o literaturze, które wykraczałyby poza granice miast i pozwoliłyby poznać dorobek autorów z regionu. „Dorzecza będą miały za zadanie odkłamać stereotyp Wrocławia jako jedynego ośrodka literackiego na Dolnym Śląsku. Pozostałe miasta regionu, choć mniejsze, zamieszkane przez skromniejszą liczbę osób parających się różnymi odmianami pisarstwa, nie są literackimi pustyniami. Pisarskie życie potrafi tam tętnić nader mocno” – przypominają organizatorzy.