wroclaw.pl strona główna Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk – oficjalna strona internetowa Prezydent Wrocławia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Prezydent Wrocławia
  3. Aktualności
  4. Śląsk Wrocław z nową sekcją sportową

Śląsk Wrocław z nową sekcją sportową

Data publikacji: Autor:

Edytuj w ACMS

Śląsk Wrocław bierze pod swoje skrzydła sekcję blind footballu, nad którą patronat sprawuje Uczniowski Klub Sportowy Niewidomych SPRINT. Drużyna zmieni nazwę na Śląsk Wrocław Blind Football, przyjmując jednocześnie barwy i herb wrocławskiego klubu.

Nowa sekcja Śląska mogła powstać dzięki nawiązaniu współpracy z Uczniowskim Klubem Sportowym Niewidomych SPRINT. Stowarzyszenie, które od 2010 roku prowadzi we Wrocławiu drużynę piłki nożnej dla niewidomych, stworzyło drugi obok Krakowa tak silny ośrodek w Polsce.

– Zależy nam, aby Wrocław był miastem, w życiu którego aktywnie uczestniczą osoby z niepełnosprawnościami. Cieszę się, że misją społeczną Śląska, poza dbaniem o dostępność meczów piłkarskich dla każdego mieszkańca, będzie także wsparcie osób niewidomych w realizowaniu sportowych pasji – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

fot. Patryk Załęczny

Śląsk Wrocław Blind Football

Drużyna, nad którą patronat sprawuje UKS SPRINT, zmieni nazwę na Śląsk Wrocław Blind Football, przyjmie także barwy i herb wrocławskiego klubu. Co więcej, WKS będzie ściśle współpracował ze stowarzyszeniem w zakresie prowadzenia zespołu, zapewniając jednocześnie wsparcie organizacyjne oraz sprzęt sportowy dla zawodników i trenerów.

– Utworzenie w Śląsku Wrocław drużyny blindfootballowej to kolejna inicjatywa, która urzeczywistnia naszą ideę budowania klubu bez barier, otwartego na potrzeby osób z niepełnosprawnościami i łączącego różne środowiska – zaznacza Piotr Waśniewski, prezes zarządu Śląska Wrocław. 

Blind football to sport drużynowy, opierający się w znacznym stopniu o świat dźwięków. W grze biorą udział dwa zespoły złożone z pięciu zawodników. Grają oni - z wyjątkiem bramkarzy - w opaskach przesłaniających oczy, wsłuchując się w specjalnie udźwiękowioną piłkę. Dyscyplina wymaga znakomitej koordynacji ruchowej, ale także współpracy w zespole. Podstawę gry stanowi bowiem dobra komunikacja.

fot. Patryk Załęczny

– Jesteśmy pełni podziwu nie tylko wobec umiejętności, ale i postawy zawodników uprawiających tę trudną dyscyplinę sportu. Cieszymy się, że możemy powitać ich w naszej piłkarskiej rodzinie Śląska Wrocław – dodaje prezes WKS-u.

W nowej drużynie wystąpią reprezentanci Polski

W nowej drużynie Śląska występować będą reprezentanci Polski w piłce nożnej niewidomych, którzy mają za sobą rywalizację w międzynarodowych turniejach. – Jesteśmy szczęśliwi, że będziemy reprezentować barwy WKS-u. Nadal trudno nam w to uwierzyć, że spełniamy marzenia – twierdzi kapitan blindfootballowej drużyny Robert Mkrtchyan.

fot. Patryk Załęczny

Okazja, by przekonać się, na czym polega blind football, pojawi się 4 i 5 maja. W tych dniach na boisku przy ul. Kamiennogórskiej 16 we Wrocławiu rozegrany zostanie turniej Ligi Centralnej Europy w blind footballu. Będzie to jednocześnie pierwsza impreza z udziałem nowej drużyny WKS Śląsk Wrocław.

– To przełomowe wydarzenie nie tylko dla nas, ale i całej dyscypliny. Mamy głębokie przekonanie, że przed blind footballem w naszym kraju otwierają się teraz zupełnie nowe możliwości – zaznacza Mikołaj Nowacki, trener nowej sekcji Śląska.

Działania Śląska na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Śląsk od wielu lat podejmuje działania na rzecz osób niepełnosprawnych, którzy najliczniej w skali kraju pojawiają się na jego meczach. Spotkania rozgrywane na Stadionie Wrocław są dostępne dla wszystkich kibiców, m.in. dzięki audiodeskrypcji dla niewidomych i słabowidzących fanów.

Dodatkowo, we Wrocławiu od dekady prężnie działa Klub Kibiców Niepełnosprawnych – największa w Polsce organizacja aktywizująca niepełnosprawnych sympatyków sportu. W maju ubiegłego roku 1074 fanów z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami dopingowało Trójkolorowych w meczu z Piastem Gliwice, co było rekordem świata. Poprzedni, z 2015 roku, również należał do kibiców z Wrocławia.

Czytaj także: Paweł Parus o Klubie Kibiców Niepełnosprawnych

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!