Ewaluacja ma na celu podsumowanie przebiegu mijającej edycji WBO oraz wprowadzenie ewentualnych zmian i poprawek w kolejnej. Ewaluacja WBO zazwyczaj dzieli się na wewnętrzną, podczas której w Urzędzie analizujemy, jak sprawniej przeprowadzić ocenę projektów, oraz zewnętrzną, prowadzoną przy udziale mieszkańców i mieszkanek. Przeprowadzana jest co roku, ale w ostatnich latach, ze względu na pandemię, została ograniczona do zbierania opinii mieszkańców i mieszkanek on-line. Po ostatnich ewaluacjach (przed pandemią), w wyniku zgłoszeń przesłanych przez uczestników i uczestniczki, wprowadziliśmy zmiany dotyczące m. in. kalendarza WBO, dodatkowych szkoleń dla Liderów i Liderek oraz lepszej weryfikacji projektów pod kątem ochrony przyrody.
Zasady WBO regulowane są przede wszystkim uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Do ich zmiany konieczna byłaby nowelizacja uchwały, ale ta procedura, łącznie z obowiązkowymi konsultacjami społecznymi, zajmuje dużo czasu. Nowe zasady muszą być ogłoszone na początku stycznia i w związku z tym nie będzie już czasu na nowelizację uchwały przed 2023 r. Można jednak wprowadzać zmiany w kwestiach, które nie są regulowane przepisami prawnymi (np. sprawy techniczne, harmonogram czy kwestie promocji i kontaktów na linii urząd – Liderzy).
O wysokości środków WBO decyduje każdorazowo Rada Miejska Wrocławia w uchwale dotyczącej budżet miasta na dany rok. W ustawie o samorządzie gminnym jest zapis określający minimalną kwotę, jaką musi stanowić budżet obywatelski (0,5% wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu), ale konkretna suma zawsze należy do decyzji radnych.
Warto przypomnieć, że we Wrocławiu na budżet partycypacyjny składa nie tylko WBO, ale też Fundusz Osiedlowy i Mikrogranty, co oznacza, że w sumie wynosi on każdego roku ok. 50 mln zł.