Czas rozpocząć otwartą i szeroką dyskusję, by wspólnie pochylić się nad kluczowymi pytaniami dotyczącymi funkcjonowania osiedli:
- Czy chcemy realnie zmienić rolę rad osiedli?
- W jakim zakresie warto poszerzać kompetencje samorządu osiedlowego?
- W jakim kierunku powinny podążać zmiany: silnej decentralizacji czy umacniania obecnego systemy?
- Czy rady mają pełnić istotną funkcję w życiu społecznym mieszkańców i osiedli?
- Jak sprawić, by samorządy osiedlowe były sprawniejsze i skuteczniejsze w działaniu na rzecz mieszkańców?
- Czy jednostki miejskie powinny w większym stopniu realizować zlecenia i prośby pochodzące od jednostek pomocniczych?
- Jakie działania powinny być uzależnione od decyzji prezydenta i rady miejskiej, a jakie od pracy jednostek pomocniczych?
W skrócie i dużym uproszczeniu: jakie osiedla marzą nam się w przyszłości i jakich osiedli potrzebujemy? W ramach projektu będziemy wspierać proces szerokiej społecznej dyskusji oraz diagnozy potrzeb, kierunków i możliwych wariantów dotyczących przyszłości wrocławskich osiedli.
Tym samym zostanie zorganizowany szereg otwartych spotkań z mieszkańcami w różnych częściach miasta, w czasie których będziemy się pochylać nad powyższą problematyką. Cały proces zostanie zakończony jesienią 2018 roku publikacją raportu podsumowującego kilkumiesięczną, społeczną dyskusję na temat przyszłości wrocławskich osiedli.
TERMIN KONSULTACJI7 maja – 30 września 2018 r.
PRZEDMIOT KONSULTACJIPropozycja nowego statutu Rad Osiedli.
ZAKRES KONSULTACJIKonsultacje mają na celu wypracowanie propozycji nowego ustroju wrocławskiego samorządu. Ramy rozwiązań, które są możliwe do wprowadzenia określa Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz Statut Wrocławia.
CEL KONSULTACJIDyskusja o ustroju wrocławskich osiedli i próba znalezienia odpowiedzi na poniższe pytania. Czy chcemy realnie zmienić obecne funkcjonowanie Rad Osiedli? W jakim zakresie poszerzać kompetencje samorządu osiedlowego? W jakim kierunku powinny podążać zmiany? Czy Rady mają pełnić istotną funkcję w życiu społecznym mieszkańców i Osiedli? Czy samorządy osiedlowe powinny być sprawniejsze i skuteczniejsze w działaniu na rzecz mieszkańców? Czy jednostki miejskie winny w większym stopniu realizować zlecenia i prośby pochodzące od jednostek pomocniczych?
EFEKT KONSULTACJIRaport obejmujący rekomendacje wypracowane w trakcie konsultacji, który stanowić będzie wytyczne do opracowania propozycji nowego statutu Rad Osiedli.
ADRESACI KONSULTACJIMieszkańcy Wrocławia.
FORMY I HARMONOGRAM KONSULTACJI
Formularz uwag.Ankieta.Spotkania konsultacyjne.Panele eksperckie.
Szczegóły tutaj.
Kontakt:
Tadeusz Mincert.mincer@feps.pl667 121 666
Bądź z nami! Zobacz o czym rozmawiamy. Weź udział w spotkaniach!