Od zeszłego tygodnia wrocławianie mogą już w pełni korzystać z uroków nowego parku na Tarnogaju. W ramach WBO ponad pięciohektarowy obszar na terenie po byłym niemieckim Cmentarzu św. Bernardyna przy ulicy Bogedaina, zyskał zupełnie innych walorów. Najpierw teren oczyszczono ze śmieci i zadbano o zieleń, następnie odtworzono ścieżki i wyposażono go w oświetlenie i ławki.
– Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z tego projektu. Proszę pamiętać, że zaczęliśmy starania o ten park już w 2014 roku. Było wyczekiwanie, ale teraz jest satysfakcja. Jest też pełna świadomość, że jesteśmy dopiero w połowie drogi, także działamy dalej – mówi Tomasz Myszko, lider projektu WBO.
Przed mieszkańcami Tarnogaju starania o kolejne inwestycje w parku, także w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
– Startujemy po raz 4 i ostatni. Tak się zobowiązaliśmy w rozmowach z sąsiadami. Chcemy dokończyć ten projekt, ale także rozumiemy, że są inne tematy na Tarnogaju, które także można zrealizować za sprawą WBO. Liczymy jednak, że miasto dostrzegło potencjał tego miejsca i pomoże nam w ukończeniu wszystkich zamierzonych prac. Na razie zachęcamy do głosowania jesienią na duży i mały projekt rejonowy – kontynuuje Tomasz Myszko.
Jest to pierwszy park na terenie osiedla, które w ostatnich latach intensywnie się rozrasta. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy zyskali doskonałe miejsce pełniące rekreacyjną funkcję, a niekiedy także sportową. W związku z niedawnym otwarciem parku Tarnogajskiego, z tej okazji Rada Osiedla Tarnogaj 19.05 organizuje specjalny piknik, a do współpracy zaprasza każdego mieszkańca tego rejonu miasta.
– Zachęcam do wybrania się i przekonania na własne oczy, jak szybko mieszkańcy adoptują takie przestrzenie. W ciągu dnia w parku można spotkać wiele kobiet z wózkami czy dzieci z pobliskiego przedszkola, natomiast po południu jest w nim sporo rowerzystów, biegaczy, czy osób ze swoimi czworonożnymi pupilami. Ostatnio dostaliśmy nawet wiadomość, że w parku Tarnogajskim, według mieszkańców, jest zbyt mało ławek, gdyż w czasie niedzielnych spacerów wszystkie są pozajmowane. Także o to, że będzie tam pusto, zupełnie się nie boimy – kończy lider projektu.

Piknik z okazji otwarcia Parku Tarnogajskiego
Piknik / W plenerze / Dla wszystkich Park Tarnogajski
Oficjalną nazwę Park Tarnogajski zyskał 16 czerwca 2016 roku, wówczas Rada Miejska Wrocławia podjęła stosowną decyzję. Prace jednak nadal trwają. Nasadzonych zostanie jeszcze 41 drzew i 1845 krzewów, m.in. żywopłot odgradzający park od torów. W tegorocznym WBO zgłoszona została kontynuacja projektu. Co więcej, w parku już w tym roku stanie specjalny kontener w ramach akcji Parki ESK, a w każdy weekend mieszkańcy będą mogli wziąć udział w ciekawych wydarzeniach.