– Jak zawsze w tym okresie, rozpoczynamy prace przygotowujące pas drogowy do sezonu letniego, czyli usuwamy piasek, pyły i inne zanieczyszczenia, np. sól, która została po zimie. Zamiatamy i zraszamy jezdnie, ścieżki rowerowe oraz chodniki – mówi Dorota Witkowska, rzecznik prasowy Ekosystem sp. z o.o.
Miliony mkw. dróg, ścieżek, chodników
W nocy, gdy jest na nich najmniejszy ruch, sprzątane są główne arterie. Boczne drogi osiedlowe myte są natomiast w ciągu dnia, gdy mieszkańcy wyjeżdżają do pracy.
Pozimowe oczyszczanie miasta obejmuje 8 mln mkw. jezdni, ponad 2 mln mkw. ścieżek rowerowych, chodników oraz ciągów pieszo-rowerowych, a także ponad 120 tys. mkw. parkingów.
Jeden wyjazd trwa ok. 6 godzin. Po nim musimy przygotować zamiatarkę na kolejny dzień: rozładować, umyć, oczyścić i wymienić szczotki. W dzień zamiatamy ok. 15 km ulic, w nocy nawet 40 kmBartłomiej Sukiennik, kierowca Alba S.A. we Wrocławiu
Galeria zdjęć
Usuwanie graffiti i pielęgnacja zieleni
Wiosenne porządki we Wrocławiu prowadzi także Zarząd Zieleni Miejskiej. Oprócz dbania o tereny zielone, usuwane jest także graffiti z małej architektury, jak ławki czy elementy ozdobne.
Usunęliśmy graffiti z pomnika prezentującego mapę Promenady Oławskiej na wybrzeżu Oławy. Wiosną sprzątanie obejmuje więcej terenów, bo pogoda pozwala wreszcie wykonywać niektóre prace. Grabimy resztki liści, przycinamy trawniki, róże, odmładzamy krzewy, usuwamy jemiołę z drzew czy naprawiamy elementy małej architekturyMarek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu
Mycie ponad 800 wiat przystankowych
We Wrocławiu mamy ponad 1770 przystanków autobusowych i tramwajowych, w tym 813 wiat. O utrzymanie ich w czystości dba Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. Rozpoczyna od tych najczęściej użytkowanych, znajdujących się w centrum miasta.
Mycie przeprowadzane jest dwa razy, a w przypadku centrum nawet trzy razy, w ciągu rokuKlaudia Piątek ze ZDiUM we Wrocławiu
Służby najpierw ściągają nielegalne ogłoszenia, usuwają graffiti a następnie myją szyby i całą konstrukcję. Sprzątanie odbywa się zarówno ręcznie, jak i z wykorzystaniem specjalnych dysz z wodą pod ciśnieniem. Dodatkowe sprzątanie jest także przeprowadzone po otrzymaniu zgłoszenia od mieszkańców.
– Gdy np. widzimy, że doszło do aktu wandalizmu, np. namalowania graffiti na wiacie, możemy to zgłosić na adres: zgłoszenia@zdium.wroc.pl lub poprzez infolinię: 19 501. Reagujemy na takie zgłoszenia, weryfikujemy je i w razie potrzeby wykonujemy niezbędne prace – dodaje Piątek.