wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Książki za kraty

Masz książki, których nie potrzebujesz i nie wiesz co z nimi zrobi? Możesz je przekazać organizatorom akcji „Książka za kraty”. Przed świętami Bożego Narodzenia trafią do więźniów Zakładu Karnego w Rawiczu.

- Za kratami rawickiego więzienia siedzą więźniowie, którzy uczą się czytać i pisać – mówi Agnieszka Kłos, pomysłodawczyni i koordynatorka akcji. - Chcą w przyszłości zdać maturę, mimo, że dziś są wtórnymi analfabetami. Za murami mają bibliotekę. Jej zbiory to w większości lektury sprzed 50 lat. Na półkach leżą broszury propagandowe, podręczniki do niekompletnych lekcji historii, książki z przedawnionymi newsami z dziedziny fizyki, chemii, biologii. Więźniowie nie chcą tracić kontaktu ze światem. Książka to dla nich jedna z takich szans.

Dlatego organizatorka akcji „Książka za kraty” prosi: - Przejrzyjcie szafy i półki. Sprawdźcie biblioteczki, magazyny i piwnice. Na pewno znajdziecie w nich książki, które przeczytaliście kilka razy, uznaliście za niepotrzebne, nieprzydatne i nieaktualne dla siebie. Wiem, ile książek można zgromadzić za życia i nigdy do nich nie powrócić.

Agnieszka Kłos podkreśla, że więźniowie chcą czytać to, co wszyscy: książki fabularne, hity wydawnicze, podręczniki do współczesnej historii, komiksy, dobre gazety, wydawnictwa albumowe, podróżnicze, książki do nauki języków obcych. Proszę też o płyty CD z polską muzyka lat 80.

W trzech poprzednich edycjach akcji zebrano ponad 30 tys. książek i niemal sześćset nowości. W tym roku zbierane są także multimedia: audiobooki, płyty CD, DVD. Dzięki akcji w bibliotece Zakładu Karnego w Rawiczu powstaje czytelnia.

Książki i multimedia można wysłać osobiście do Zakładu Karnego w Rawiczu lub przynieść do Muzeum Współczesnego Wrocław na pl. Strzegomskim (budynek bunkra). Zbiórka będzie prowadzona również po świętach Bożego Narodzenia, do 6 stycznia. Można też pisać do autorki projektu osobiście i poprosić o adres więzienia: agniusza@gmail.com

Książki, zanim trafią do więzienia, będą prezentowane na ekspozycji artystycznej Evy Kotatkovej „Fazy snu” w Muzeum Współczesnym Wrocław. Będą na półkach jednej z instalacji zatytułowanej „Mówiąca biblioteka”. Wystawa jest prezentowana od 8 listopada do 5 stycznia.

jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama