Spod Synagogi pod Białym Bocianem przy ul. Włodkowica wyruszyło po godz. 19. prawie 300 osób w Marszu Wzajemnego Szacunku, zorganizowanym, aby uczcić 75 rocznicę Nocy Kryształowej w Niemczech. Tradycyjnie gości powitał przewodniczący gminy żydowskiej we Wrocławiu, a za chwilę krótkie przemówienie wygłosił gospodarz miasta, prezydent Rafał Dutkiewicz. – Za chwilę pójdziemy w Marszu Wzajemnego Szacunku, bo pamiętamy i chcemy pamiętać – mówił. I pytał: - Czy te 75 lat oczyściło serca europejczyków z nienawiści rasowej i nacjonalistycznej?
W marszu, obok członków gminy żydowskiej i ich rodzin, przedstawicieli kościołów kilku wyznań i władz miasta i województwa szli też m.in. konsul generalny Niemiec i ambasador Szwecji z żoną. Z Jeleniej Góry i Polanicy przyjechała na marsz młodzież rotariańska.
Na szczęście obeszło się bez incydentów, a policjanci zareagowali od razu na widok kilkuosobowej grupki z flagami w barwach tęczy, którzy zresztą dostali zgodę na dołączenie się do kolumny maszerujących, pod warunkiem, że zwiną flagi.
Pochód przeszedł na ul. Łąkową, pod pomnik postawiony w miejscu gdzie do 1938 r. istniała największa we Wrocławiu synagoga, spalona podczas Nocy Kryształowej. Tam zebrani najpierw wysłuchali przejmującej pieśni w języku jidysz, zaśpiewanej przez Benthe Kahan (norweska pieśniarka i aktorka pochodzenia żydowskiego od lat związana z Wrocławiem). „Nasze miasteczko płonie, gaśmy pożar własną krwią” – ta pieśń z 1938 r. stała się symbolem Holocaustu.
Potem głos zabrała wicewojewoda Ewa Mańkowska, po polsku odczytali swoje przemówienia ambasador Szwecji i konsul generalny Niemiec. Wreszcie rabin gminy żydowskiej odmówił po hebrajsku modlitwę za zmarłych kadisz, a na koniec pod pomnikiem uczestnicy marszu położyli kilkadziesiąt lampionów.
Elg
fot. Tomasz Walków
W ramach Dni Wzajemnego Szacunku 10 listopada o godz. 17 w Synagodze Pod Białym Bocianem można będzie zobaczyć film „Przejście” Jana Lorenza. Po projekcji odbędzie się dyskusja z twórcą i bohaterami filmu. „Przejście” opowiada o doświadczeniach trojga młodych ludzi związanych z gminą żydowską, ukazanych na tle żydowskiego życia społecznego i religijnego we Wrocławiu w latach 2009-2010. Wstęp wolny.