28 listopada ma zakończyć się remont kamienicy przy Synagodze pod Białym Bocianem. W ramach inwestycji wymieniono dach i odświeżono elewację. Prace to element trwającego od 5 lat projektu rewitalizacji Dzielnicy Czterech Wyznań
Elewacja kamienicy od strony dziedzińca Synagogi pod Białym Bocianem przy ul. Włodkowica 9, w której mieści się m.in. Centrum Informacji Żydowskiej i Restauracja La Maddalena została już odnowiona. Rok wcześniej wymieniono dach. Trwają tu jeszcze odbiory techniczne. Budynek w pełnej krasie będzie można podziwiać od 28 listopada. Remont elewacji kosztował 1,5 mln złotych.
- Tym remontem udało nam się zamknąć całą przestrzeń wokół dziedzińca Synagogi. Wcześniej odnowiliśmy sąsiadujące z kamienicą budynki. Teraz to miejsce wreszcie będzie jednolite i piękne - mówi Mariola Apanel, kierownik programu rewitalizacji Dzielnicy Czterech Wyznań.
Od 2008 roku w ramach projektu rewitalizacji Dzielnicy Czterech Wyznań wyremontowano kamienice przy ul. Włodkowica 3 i św. Antoniego 8, 12, 16, 22, 40. Wybudowano też drewnianą kładkę. Powstało także "Miejsce Spotkań" czyli odnowiony skwer przy Synagodze. W wyremontowanej w latach 2008-2009 Synagodze pod Białym Bocianem powstało Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej.
- W planach są kolejne inwestycje. Wraz z Fundacją Bente Kahan, Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich staramy się o dofinansowanie rewaloryzacji zabytkowej łaźni i adaptacji piwnic Synagogi pod Białym Bocianem. Będą tam organizowane wystawy i multimedialne spektakle - mówi Mariola Apanel.
Do tej pory na rewitalizację Dzielnicy Wzajemnego Szacunku wydano 30 milionów złotych. Pieniądze pochodzą ze środków Miejskiego Konserwatora Zabytków i Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.
Dzięki rewitalizacji Dzielnica Czterech Wyznań stała się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc spotkań wrocławian i kolejnym centrum wydarzeń kulturalnych na mapie miasta. Wokół Synagogi pod Białym Bocianem w ostatnich latach powstało mnóstwo nowych kafejek, restauracji i kawiarni. W samej Synagodze organizowanych są dziesiątki koncertów i festiwali, nie tylko kultury żydowskiej.
Miłosz Turowski