wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Nasze Patronaty
  4. Chór Synagogi pod Białym Bocianem ma 20 lat

Chór Synagogi pod Białym Bocianem ma 20 lat

Data publikacji: Autor:

Edytuj w ACMS

Jedyny w Polsce chór wykonujący muzykę synagogalną, czyli chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu świętuje jubileusz 20-lecia działalności artystycznej. Z tej okazji zaprasza na koncert jubileuszowy, na którym śpiewacy wystąpią wraz kantorem Moshe Fishelem. Uroczysty koncert odbędzie się 13 września.

Reklama

- Najlepsza historia związana z chórem? – zastanawia się Stanisław Rybarczyjk, jego założyciel i dyrygent. – Tak do końca nie wiemy, czy rzeczywiście mamy 20 lat. Jerzy Kichler (ówczesny przewodniczący wrocławskiej Gminy Żydowskiej) twierdzi, że po raz pierwszy zaśpiewaliśmy w 1995 roku, a ja że w 1996. Te rozbieżności wynikają z różnicy w liczeniu lat zgodnie z kalendarzem żydowskim. Myślę, że to niedookreślenie jest cudowne, bo tak jak w muzyce żydowskiej czuć tu pddech wieczności. Chór to przygoda mojego życia – podkreśla Stanisław Rybarczyk.

20 lat minęło

Jubileusz został zainaugurowany podczas XVIII Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA we Wrocławiu, koncertem z udziałem kantora młodego pokolenia - Yosepha Schwartza z Izraela. Chór wystąpił 6 września w nowopowstałym Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Dzień później da koncert w Filharmonii Podkarpackiej, z udziałem najwybitniejszego kantora naszych czasów i wielkiego przyjaciela Chóru – Josepha Malovanego z Nowego Jorku oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej, dyrygować będzie Stanisław Rybarczyk. Kolejne koncerty odbędą się we Wrocławiu (13.09.2016, Synagoga pod Białym Bocianem) oraz w Berlinie (14.09.2016, Synagoga przy Pestalozzistrasse) z udziałem kantora Moshe Fishela. W niedzielę 18 września zespół wystąpi w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, z akompaniamentem wybitnego organisty, stale współpracującego z Chórem – Piotrem Rojkiem.

- Pamiętam pierwszy nasz koncert. Synagoga pod Białym Bocianem była w ruinie, nikomu nawet nie śniło się, że uda się ją odbudować i wyremontować. Śpiewaliśmy na balkonie, brakowało połowy dachu, padał deszcz, ale śpiewały ptaki. To chyba była zapowiedź cudu, który się wydarzył i gmina odzyskała świątynię – śmieje się Stanisław Rybarczyk.

Silne głosy

W chórze na stałe śpiewa 13 osób obojga płci, w większości absolwentów i studentów wrocławskiej Akademii Muzycznej. – Nigdy więc nie zaśpiewamy w synagodze ortodoksyjnej. Kobiety nie mogą tam występować. Zresztą chóry synagogalne od zawsze związane są z synagogami reformowanymi – tłumaczy dyrygent. – Początki nie były łatwe. Marta Ostern, ówczesna sekretarz gminy, miała na kasetach zbiory pieśni żydowskich. Słuchaliśmy ich i szukaliśmy nut, śpiewników. W Bibliotece Uniwersyteckiej na Piasku odnaleźliśmy egzemplarz śpiewnika Moritza Deutscha, kantora wrocławskiej synagogi, szefa chóru i profesora seminarium rabinackiego w przedwojennym Breslau – wspomina. – Wiele osób, gdy usłyszało, że we Wrocławiu powstaje chór synagogalny zaczęło dzielić się swoimi zbiorami. Przychodziły pieśni, nawet wysyłane faksem, z Budapesztu, Izraela, Stanów Zjednoczonych.

Muzyka chóralna pojawiła się w synagogach w Niemczech, w Austrii jako część liturgii w XIX wieku na skutek reformy Izraela Jacobsona. W bożnicach zaczęto śpiewać, grały organy. – To rzecz niezwykła, bo muzyka była zakazana od 70 r. n.e., po zburzeniu świątyni w Jerozolimie – tłumaczy Stanisław Rybarczyk. - Nie stworzyłbym zespołu pytając śpiewaków o pochodzenie. Może 2-3 osoby w chórze mają korzenie żydowskie, wszyscy natomiast mają dobre i silne głosy.

Chór i znakomici kantorzy

Wrocławski Chór Synagogi pod Białym Bocianem śpiewał ze znakomitymi kantorami – Josefem Malovanym z Nowego Jorku, Alberto Mizrahim z Chicago, Moshe Schulhofem z Miami, Roslyn Barak z San Francisco, Shmuelem Barzilaiem z Wiednia, Moshe Sternem z Jerozolimy /kantorem Wielkiej Synagogi/, Laszlo Fekete z Budapesztu, Avitall Gerstetter z Berlina, Davidem Ullmannem z Jerozolimy, Israelem Randem z Tel-Awiwu.

Chór brał też udział w licznych Festiwalach m.in.: Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Festiwalu Gaude Mater w Częstochowie, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie. Koncertował na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem. Uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz.

Zespół towarzyszy nabożeństwom podczas świąt żydowskich i innych uroczystości w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Żydowskiej w Hanowerze kierowanym przez Andora Izsáka.

W swoim dorobku ma wiele płyt m.in. „Shalom”, która ukazała się w roku 1998 nakładem firmy Koch International. Śpiewacy wzięli też udział w nagraniu płyty „Alkimija” Justyny Steczkowskiej zawierającej tradycyjne pieśni żydowskie, w opracowaniu Romana Kołakowskiego i Mateusza Pospieszalskiego. Chór przygotował programy z saksofonistą jazzowym Piotrem Baronem, z norweską artystką Bente Kahan, z aktorami Teatru Polskiego we Wrocławiu. W roku 2005 Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu wspólnie z Polsko-Niemiecką Młodą Filharmonią Dolny Śląsk oraz kantorem Josephem Malovanym wystąpił na Parieserplatz w Berlinie z okazji uroczystości odsłonięcia Pomnika dla Pomordowanych Żydów Europy.

Wielki przyjaciel

W programie jubileuszowego koncertu we Wrocławiu usłyszymy kompozycje najwybitniejszych twórców muzyki synagogalnej m.in. Louisa Lewandowskiego. - Program koncertu został dobrany w ten sposób, aby z jednej strony uwypuklić wszystkie umiejętności artystyczne Chóru, a z drugiej, ukazać niezwykły świat śpiewów synagogalnych, gdzie poczesne miejsce zajmują emocje, ekspresja, uniesienie. Na sposobie śpiewania Chóru wielkie piętno odcisnęli najwybitniejsi kantorzy świata, jak również mój sposób odczuwania i rozumienia muzyki. W szczególny sposób z Zespołem związany jest, od blisko dwudziestu lat, jeden z najświetniejszych kantorów świata, Joseph Malovany, wielki Przyjaciel Chóru – zaprasza Stanisław Rybarczyk.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama