Kalendarium Kiedy
W 5 kinach
Wytwórnia Marvel Studios i paru weteranów kina niezależnego, którzy w końcu się sprzedali, prezentują Thunderbolts* - niepokorną ekipę, której przewodzi depresyjna zabójczyni Yelena Belova (Florence Pugh). Poza nią tę od czapy bandę tworzą nieco zapomniani bohaterowie uniwersum. Na ekran powracają mianowicie: Bucky Barnes (Sebastian Stan), Red Guardian (David Harbour), John Walker (Wyatt Russell), Taskmaster (Olga Kurylenko), Ghost (Hannah John-Kamen) i Valentina Allegra de Fontaine (Julia Louis-Dreyfus). Poza tym pojawia się szereg nowych, ciekawych postaci. Thunderbolts* reżyseruje Jake Schreier, producentem jest Kevin Feige zaś Louis D’Esposito, Brian Chapek, Jason Tamez i Scarlett Johansson są producentami wykonawczymi.
W 4 kinach
Były surfer (Nicolas Cage) powraca na rajską plażę swojego dzieciństwa, by spędzić czas z nastoletnim synem. To ma być męski weekend pośród oceanicznych fal. Jednak grupa lokalsów roszczących sobie prawa do tutejszej plaży, zabrania przybyszom wstępu na „ich teren”. Rozdrażniony przez zaczepki aroganckich osiłków mężczyzna próbuje pokazać kto tu rządzi i zachować twarz w oczach syna. Wkrótce boleśnie przekona się jednak, w jak nierówną wdał się grę. Rozpalona piekielnym upałem plaża staje się koszmarną pułapką, z której wyrwać się może jedynie stawiając czoła lokalnej bandzie, przed którą drży nawet policja.Zdobywca OSCARA, niepowtarzalny NICOLAS CAGE szuka zemsty na grupie surferów, którzy upokorzyli go na oczach nastoletniego syna.Rozpalona piekielnym upałem australijska plaża staje się koszmarną pułapką dla zwykłego faceta, który chciał tylko skorzystać z uroków tutejszych fal.Wciągająca jak narkotyk mikstura „NA FALI” i „FIGHT CLUBU”. Opowieść o narodzinach obsesji, która może prowadzić do piachu.
W 4 kinach
Ryan Coogler i Michael B. Jordan przedstawiają nową wizję strachu.#Grzesznicy Ryan Coogler, reżyser Czarnej Pantery i filmu Creed: Narodziny legendy, oraz wykonawca roli głównej Michael B. Jordan przedstawiają nowe oblicze strachu: Grzeszników.Chcąc zostawić za sobą burzliwą przeszłość, bracia bliźniacy (Jordan) wracają do rodzinnego miasta, żeby zacząć życie od nowa. Na miejscu przekonują się, że czeka na nich jeszcze gorsze zło. „Jeśli tańczysz z diabłem, diabeł kiedyś przyjdzie za tobą do domu”.W Grzesznikach, których scenarzystą i reżyserem jest nominowany do Nagrody Akademii Coogler, w podwójnej roli występuje Jordan (serie Czarna Pantera i Creed). Dołączyli do niego nominowana do Oscara Hailee Steinfeld (Bumblebee, Prawdziwe męstwo), Jack O’Connell (Ferrari), Wunmi Mosaku (Passenger), Jayme Lawson (Królowa wojownik), Omar Benson Miller (Prawdziwe kłamstwa) i Delroy Lindo (Pięciu braci). Film został wyprodukowany przez Cooglera i jego częstych współpracowników Seva Ohaniana oraz Zinzi Coogler. Producentami wykonawczymi są Ludwig Göransson, Will Greenfield i Rebecca Cho.W ekipie twórców Cooglera znaleźli się jego współpracownicy z planu filmów z cyklu Czarna Pantera: autorka zdjęć Autumn Durald Arkapaw, nagrodzona Oscarem scenografka Hannah Beachler, montażysta Michael P. Shawver, nagrodzony Oscarem kompozytor Ludwig Göransson i laureatka Oscara, scenografka Ruth E. Carter. Warner Bros. Pictures przedstawia produkcję Proximity Media w reżyserii Ryana Cooglera pod tytułem Grzesznicy.
W 1 kinie
Nagrodzone w Cannes, niezwykle inteligentne kino o związkach i przewrotny hołd oddany klasycznym hollywoodzkim komediom romantycznym. Bohaterami świetnie napisanego filmu Jonása Trueby są Ale i Alex – para z czternastoletnim stażem, która chce zorganizować imprezę celebrującą koniec ich związku, gdyż według nich lepiej jest świętować rozstania zwiastujące nowe początki niż banalne śluby, które i tak prędzej czy później przyniosą koniec… Dzięki niezwykłej ekranowej chemii Itsaso Arany i Vito Sanza otrzymujemy czuły portret współczesnej pary, wciąż w sobie zakochanej, lecz samotnej, żyjącej niejako oddzielnie. Czy rzeczywiście rozstanie to najlepszy pomysł?
W 2 kinach
Charlie Heller (Malek) to utalentowany kryptolog pracujący w głównej siedzibie CIA wLangley. Jego życie wywraca się do góry nogami, gdy jego żona ginie w zamachu terrorystycznym w Londynie. Kiedy jego przełożeni odmawiają podjęcia działań w celu schwytania terrorystów, Charlie postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Wyrusza w niebezpieczną podróż dookoła świata, aby znaleźć osoby odpowiedzialne za zamach i dokonać zemsty. „Amator” to nowy thriller szpiegowski od 20th Century Studios, w którym główne role grają zdobywca Oscara® Rami Malek („Bohemian Rhapsody”) oraz nominowany do Oscara® Laurence Fishburne („Co cię nie zabije”).W filmie występują także Rachel Brosnahan, Caitríona Balfe, Jon Bernthal, Michael Stuhlbarg, Holt McCallany, Julianne Nicholson, Adrian Martinez, Danny Sapani oraz Laurence Fishburne. Reżyserem „Amatora” jest James Hawes. Scenariusz napisali Ken Nolan i Gary Spinelli na podstawie powieści Roberta Littella. Film wyprodukowali Hutch Parker, p.g.a., Dan Wilson, p.g.a., Rami Malek, Joel B. Michaels, a producentem wykonawczym jest JJ Hook.
W 1 kinie
Kipiąca zmysłowością opowieść o kobiecie, która świadoma swojej oszałamiającej urody, nad podziw i uwielbienie mężczyzn przedkłada własną wolność i ciekawość świata.Przyjście na świat małej Partenope jest jak narodziny bogini. Na pięknej wyspie Capri objawia się kobieta idealna, która swą niezwykłą urodą zniewala mężczyzn, jednocześnie wymykając się ich żądzom. Ambitna, ogromnie ciekawa świata, nade wszystko ceni sobie wolność i szukanie własnej drogi przez życie. Od spotkanych na niej mężczyzn, amerykańskiego pisarza, lubieżnego biskupa czy zakochanego w niej do szaleństwa przyjaciela z młodości, uczy się patrzeć na świat pod różnymi kątami. Zanurzona w tętniącym żywiole neapolitańskiej codzienności nigdy nie daje się zdefiniować i ujarzmić.
W 1 kinie
"Szpiedzy" to thriller szpiegowski nagrodzonego Oscarem Stevena Soderbergha. W rolach głównych zobaczymy gwiazdorską obsadę: Cate Blanchett oraz Michaela Fassbendera.Fassbender gra agenta wywiadu George'a Woodhouse'a, a na jego ukochaną żonę, Kathryn (Kate Blanchett) padają oskarżenia o zdradę. George musi wybrać, czy być lojalnym wobec małżonki czy kraju.
W 4 kinach
Shelley (Anderson) występuje w rewii w Las Vegas. Praca jest jej ogromną pasją i sposobem na realizację siebie, dla niej przed laty poświęciła rodzinę. Dziś dowiaduje się, że spektakl, któremu oddała wszystko, schodzi z afisza. Ale choć 57-letnia tancerka słyszy zewsząd, że jej czas już minął, nie zamierza zejść ze sceny. W mieście, które wabi jak fatamorgana, by brutalnie obudzić ze snu, kobieta walczy o swoje marzenia i odzyskanie relacji z córką. Dojrzała tancerka bez klasycznego wykształcenia i matka, która nigdy nie była idealna - Shelly to pełnokrwista bohaterka, której życie nie oszczędza, ale która udowadnia, że koniec może być nowym początkiem. Hołdem dla Anderson i jej historii jest napisana na potrzeby filmu piosenka Miley Cyrus „Beautiful That Way". Intymny, rozpięty pomiędzy iluzjami a rzeczywistością, luksusową fasadą a surowym życiem, które toczy się za jej kulisami, „The Last Showgirl" jest także unikatowym portretem miasta. Zwykle pokazywane nocą, rozświetlone neonami niczym park rozrywki, Las Vegas u Gii Coppoli jest filmowane za dnia na ziarnistej taśmie 16 mm, by odsłonić, co kryje się za blichtrem i magią. Niezwykłe uczucie „zamknięcia w akwarium", które może towarzyszyć przebywaniu w stolicy rozrywki, oddają zastosowane specjalne anamorficzne obiektywy. Las Vegas u Coppoli jest miejscem bez kryjącego upływ czasu make-upu, którego splendor nieuchronnie przemija - i które łączy z Shelley wspólna niepewna, ale pełna nadziei przyszłość.Gwiazda Pameli Anderson rozbłyska na nowo! Ikona lat 90. w „The Last Showgirl" powraca na ekrany rolą życia – i to taką, w której pobrzmiewają echa jej własnej biografii. Film zdobył Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu w San Sebastian, zaś najlepszy występ w karierze przyniósł Anderson pierwszą nominację do Złotego Globu. Na drugim planie towarzyszą jej Jamie Lee Curtis, Dave Bautista i Kiernan Shipka. Gia Coppola z wrażliwością i uwagą godną Seana Bakera opowiada poruszającą historię kobiety, która nie pozwala się zepchnąć na boczny tor.
W 3 kinach
Rok po tajemniczym zniknięciu swojej siostry Melanie, Clover i jej przyjaciele udają się do odległej doliny, w której zniknęła, w poszukiwaniu odpowiedzi. Przeszukując opuszczone centrum dla zwiedzających, odkrywają, że są prześladowani przez zamaskowanego zabójcę i mordowani jeden po drugim... tylko po to, aby obudzić się i znaleźć się z powrotem na początku tego samego wieczoru.Uwięzieni są zmuszeni do ponownego przeżywania jednej nocy - tylko za każdym razem zagrożenie ze strony zabójcy jest inne, każde bardziej przerażające niż poprzednie. Nadzieja maleje, a grupa wkrótce zdaje sobie sprawę, że pozostała im ograniczona liczba śmierci, a jedynym sposobem na ucieczkę jest przetrwanie do świtu.W filmie występują: Ella Rubin, Michael Cimino, Ji-young Yoo, Belmont Cameli, Odessa A'zion, Maia Mitchell i Peter Stormare.Kinowa wersja gry Sony Playstation "Until Dawn".
W 2 kinach
Filip razem z przyjacielem i współreżyserem filmu Fredrikiem chcą ponownie rozpalić ogień życia w ukochanym ojcu. Realizują pomysł i zabierają go nadmorskiego miasteczka we Francji, w którym spędzali przez lata wakacje. Lars przez lata pracował w liceum jako nauczyciel francuskiego. W 2008 r. przeszedł na emeryturę. Od pewnego czasu coraz gorzej się czuł, prawie nie ruszał się ze swojego ulubionego fotela. Tiina, matka Filipa uważa, iż stracił swoją iskrę życia.Filip chwyta się złudnego przekonania, że może w jakiś sposób przywrócić Larsowi dawne zdrowie i stan umysłu, jeśli sprowadzi go z powrotem do ukochanej Francji. Pakuje ojca do Renault 4, niegdyś ich rodzinnego samochodu i z Wikingssonem, który staje się głosem rozsądku, na tylnym siedzeniu, wyruszają do Beaulieu-sur-Mer.Podróż nie przebiega zgodnie z oczekiwaniami, a Renault, którego maksymalna prędkość wynosi 64 km/h jest najczęściej wyprzedzanym samochodem na trasie. Jednym z uroczych momentów filmu jest fakt, że Filip pamięta o wiele więcej z rodzinnych wakacyjnych niż Lars. Nawet jeśli Lars już nigdy nie będzie energicznym ojcem, jakiego idealizuje Filip, to wciąż postrzegamy go jako mądrego człowieka z ogromnym poczuciem humoru, zakochanego we Francji.
W 1 kinie
Pierwsze randki bywają nerwowe.Idziesz na pierwszą randkę i wyobraź sobie, że jednocześnie jesteś zasypywana dziwnymi wiadomościami, które eskalują od irytujących do mrożących krew w żyłach.Nominowana do nagrody Emmy, Meghann Fahy gra Violet. Violet jest wdową, która wybrała się na pierwszą od wielu lat randkę w ekskluzywnej restauracji. Okazuje się, że Henry (Brandon Sklenar ("It Ends with Us") jest bardziej czarujący i przystojny, niż się spodziewała. Jednak Violet podczas kolacji jest coraz bardziej zirytowana. Otrzymuje bowiem serię anonimowych wiadomości z instrukcjami, aby nikomu nic nie mówić i postępować zgodnie ze wskazówkami. W przeciwnym razie zakapturzona postać, którą widzi na kamerach domu, zabije jej syna i siostrę.Film wyreżyserowany przez uznanego filmowca Christophera Landona, scenarzystę i reżysera „Mamy tu ducha” oraz scenarzystę „Śmierć nadejdzie dziś 2”; ”Piękna i rzeźnik”.
W 1 kinie
Thudarum to rozgrzewający serce film komediowy w języku Malayalam wyreżyserowany przez Tharuna Moorthy'ego. Fabuła kręci się wokół taksówkarza, granego przez legendarnego Mohanlala, który porusza się po życiu, związkach i wyjątkowej więzi, jaką łączy go z ukochanym samochodem Ambassador. Film obiecuje zachwycającą mieszankę humoru, emocji i dramatu rodzinnego.
W 1 kinie
Odurzające, hipnotyczne kino o poszukiwaniu raju na ziemi, miłosnym głodzie i erotycznej obsesji. „Queer”, najnowszy film Luki Guadagnino („Tamte dni, tamte noce”, „Jestem miłością”, „Challengers”) teleportuje widzów do świata nieposkromionych pragnień, szamańskich rytuałów i zmysłowej, dzikiej natury. Bohaterami są dwaj Amerykanie: posągowo piękny, młody Gene Allerton (magnetyczny Drew Starkey), i starszy od niego, zmagający się z uzależnieniami i samotnością William Lee (Daniel Craig). „Queer” to druga, równie udana, współpraca Guadagnino ze scenarzystą Justinem Kuritzkesem, autorem scenariusza do „Challengers”.Daniel Craig, który zasłynął jako Bond, u Guadagnino zagrał najodważniejszą ze swoich dotychczasowych ról. Aktor wydobywa ze swojej postaci zarówno magnetyczny erotyzm, jak i tragiczną śmieszność dojrzałego mężczyzny, który zakochał się jak nastolatek. Razem ze Starkeyem tworzą elektryzujący duet: jeden jest nieuchwytny, chłodny i piękny, drugi – nienasycony, wygłodniały uczucia i trawiony erotyczną gorączką. Bohaterowie, amerykańscy ekspaci, spotykają się w Meksyku lat 50. i rozpoczynają transową podróż, która zawiedzie ich aż do ekwadorskiej dżungli. Ekranizacja kultowej powieści Williama S. Burroughsa wydobywa z literatury cały wizualny przepych i zmysłowe piękno, jednocześnie nie uciekając od przenikliwego politycznego komentarza. Satyra na pruderyjną i pełną hipokryzji Amerykę splata się tu z najintensywniejszym ekranowym romansem ostatnich lat. Całości dopełnia porywająca ścieżka dźwiękowa. Muzykę do „Queer” skomponowali Trent Reznor i Atticus Ross (zdobywcy Oscara za ścieżkę dźwiękową do „The Social Network”), a jeden z ich nowych utworów wykonuje brazylijski piosenkarz i kompozytor Caetano Veloso. Soundtrack wypełniają też przeboje Sinéad O’Connor, Nirvany, Prince’a i New Order. Każdy dźwięk i każda piosenka w tym filmie opowiada historię szalonej, nieodwzajemnionej miłości, która jest jak narkotyk – wciąga i pozostawia ciągły niedosyt – ale której każdy chciałby choć raz doświadczyć.
W 2 kinach
Nagrodzony Oscarem autor scenariusza i reżyser filmu Parasite, Bong Joon Ho, przedstawia swój następny przełomowy film pod tytułem Mickey 17.Niezapowiadający się na bohatera Mickey Barnes (Robert Pattinson) nieoczekiwanie podejmuje się wyjątkowej pracy. Jego pracodawca żąda bowiem ostatecznego poświęcenia. Mickey musi umrzeć, żeby zarobić.
W 1 kinie
Jason Statham powraca w najnowszym pełnym adrenaliny thrillerze pod tytułem Fachowiec, od reżysera Legionu samobójców i Pszczelarza.Film opowiada o zwykłym „niebieskim kołnierzyku”, którego okoliczności zmuszają do ponownego podjęcia walki. U boku Stathama grają Jason Flemyng, Merab Ninidze, Maximilian Osinski, Cokey Falkow oraz Michael Peña i David Harbour.W pozostałych rolach występują Noemi Gonzalez, Arianna Rivas, Emmett J. Scanlan i Eve Mauro.Levon Cade (Statham) porzucił karierę odznaczonego wojskowego, który uczestniczył w tajnych operacjach, żeby wieść proste życie robotnika budowlanego. Kiedy jednak córka szefa, która jest dla niego jak rodzina, zostaje porwana przez handlarzy ludźmi, postanawia sprowadzić ją do domu. Poszukiwania wiodą go do świata zepsucia znacznie większego, niż był sobie w stanie wyobrazić.Fachowiec w reżyserii Davida Ayera na postawie scenariusza Sylvestra Stallone i Ayera, opartego na powieści Levon’s Trade Chucka Dixona, został wyprodukowany przez Chrisa Longa, Jasona Stathama, Johna Friedberga, Davida Ayera, Sylvestra Stallone, Billa Blocka i Kevina Kinga Templetona.Producentami wykonawczymi są Teddy Schwarzman, Michael Heimler, Mike Shanks, Jill Silfen, Volodymyr Artemenko, Yevgen Stupka, Alexis Garcia, Rachael Cole i Thomas Zadra. W ekipie Ayera znaleźli się operator Shawn White, scenograf Nigel Evans, projektantka kostiumów Tiziana Corvisieri, montażysta Fred Raskin i kompozytor Jared Michael Fry. Amazon MGM Studios i Black Bear we współpracy z Eastern Film Investments, CAT5 i Fifth Season przedstawiają produkcję Black Bear, Cedar Park, Punch Palace i Balboa w reżyserii Davida Ayera pod tytułem Fachowiec. Film będzie dystrybuowany na całym świecie przez Warner Bros. Pictures i pojawi się wyłącznie w kinach od 26 marca 2025.
W 4 kinach
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co się dzieje z tymi wszystkimi zaginionymi skarpetkami? Każdy z nas miał to doświadczenie – wrzucamy parę skarpetek do szuflady, szafy czy też do kosza na pranie i później wyjmujemy… tylko jedną skarpetkę! Gdzie one znikają? Może skrycie marzą o bardziej fascynującym życiu niż służenie naszym stopom? Być może chciałyby zostać gwiazdami filmowymi lub politykami? A może, wpadając w kąt naszego pokoju, przenoszą się w czasie do prehistorii? Gdziekolwiek trafiają, ich przygody na pewno są przepełnione dobrą zabawą!„Niesamowite przygody skarpetek” to animowany serial dla dzieci na podstawie bestsellerowych książek Justyny Bednarek. Każdy odcinek przedstawia perypetie różnych skarpetek w historiach pełnych abstrakcyjnego humoru i nietypowych przygód.W tym secie dowiecie się:- O skarpetce, która została mysią mamą,- O skarpetce, która rozśmieszyła córkę Sułtana,- O skarpetce, która trafiła do prehistorii,- O skarpetce, która znalazła wiosnę,- O skarpetce, która została duchem,- O skarpetce, która została prezydentką.
W 1 kinie
Kapsel to imprezowicz z klasy maturalnej, dla którego znacznie ważniejsza niż egzamin dojrzałości jest paczka bliskich znajomych. Gdy dociera do niego, że zakończenie liceum oznacza również rozpad jego ekipy, postanawia pokrzyżować wszystkim studenckie plany i podarować jeszcze jeden rok wspólnej beztroski. Aby ocalić przyjaciół od trudów wkraczania w dorosłość, zamierza włamać się do innowacyjnego systemu Ministerstwa Edukacji i zmienić wyniki matur. Do brawurowej akcji angażuje grupę licealistów z najmniejszymi szansami na zdanie matury oraz… dawno niewidzianego, pełnego kontrowersyjnych życiowych mądrości dziadka. Czy genialny plan Kapsla się powiedzie? Czy chłopakowi uda się zmienić bieg wydarzeń i zatrzymać przyjaciół przy sobie?Wejście w dorosłość i pierwsze ważne wybory. Jak stawić czoła nadciągającym zmianom? Z tym wyzwaniem zmierzą się bohaterowie filmu „100 dni do matury”. Zabawna i mądra teen heist comedy, w której najpopularniejsi influencerzy m.in. Bartek Laskowski (Świeży), Hania Puchalska (HiHania) oraz Patryk Baran (Mortalcio) łączą siły z najbardziej cenionymi polskimi aktorami m.in. Małgorzatą Foremniak, Jackiem Komanem i Piotrem Głowackim.
W 1 kinie
Utrzymany w neonowych barwach motel Destino to miejsce, gdzie ujście znajdują pierwotne ludzkie instynkty i króluje pożądanie. Położony na północnym wybrzeżu Brazylii przydrożny hotel na godziny staje się, choć na chwilę, schronieniem dla par, które nie mają innej sposobności do tego, by okazywać sobie fizyczną bliskość.Ten wyróżniający się z otoczenia przybytek rozkoszy prowadzony jest przez porywczego Eliasa oraz jego młodszą żonę Dayanę. Rutyna dnia codziennego zakłócona zostaje za sprawą niespodziewanego przybycia 21-letniego Heraldo. Młody mężczyzna desperacko szuka schronienia po nieudanym napadzie, przez co poszukuje go zarówno gang, który zawiódł, jak i policja. Dynamika relacji w motelu zmienia się z chwilą, gdy Dayana coraz bardziej zafascynowana jest nowym przybyszem.
W 1 kinie
Włochy, lata 80.–90. XX wieku. Dzięki swojej agencji Diva Futura, Riccardo Schicchi zrewolucjonizował kulturę masową, przekształcając hipisowską utopię wolnej miłości w nowy fenomen: pornografię. Pod jego kierownictwem "dziewczyny z sąsiedztwa" – Ilona Staller, Moana Pozzi, Eva Henger i wiele innych – nagle stały się światowymi gwiazdami i wkroczyły do włoskich domów dzięki rozwojowi prywatnej telewizji i odtwarzaczy wideo. Słowo "pornstar", ukute w tamtym czasie, oznacza początek nowej ery.Wpływ mediów był tak ogromny, że doprowadził do wyboru Ilony Staller, znanej jako "Cicciolina", do parlamentu, narodzin Partito dell’Amore i kandydatury Moany Pozzi na burmistrza Rzymu.Przygoda tej wielkiej "rodziny"—która wywołuje zazdrości, próby i sprzeczności, pozostawiając przemysł pornograficzny w ruinie—jest opowiedziana z perspektywy Debory, młodej sekretarki z agencji, która martwi się o spłatę kredytu hipotecznego. Wszystko to wydarzyło się z powodu pragnień, które były tak prywatne, jak i powszechne: tych, które każdy miał.
W 1 kinie
W programie:1. Harcerze na zlocie (1952) czas trwania 18’2. Karmik Jankowy (1952) czas trwania 14’3. Zielarze z Kamiennej Doliny (1952) czas trwania 16’4. Przegląd kulturalny 2/53 (1953) czas trwania 12’5. Nasz Zespół (1955) czas trwania 34’
W 1 kinie
Kontynuacja kultowego "Matrixa". "Matrix Reaktywacja" zaczyna się w momencie, w którym kończyła się pierwsza część. Maszyny dokonały brzemiennego w skutkach odkrycia: poznały lokalizację Zion, ostatniego miasta ludzi, ukrytego w pobliżu jądra Ziemi. Za 72 godziny tysiące Strażników - kałamarnicowatych maszyn znanych z pierwszej części - przebiją się do miasta. Jedyną nadzieją ludzi jest odnalezienie tajemniczej postaci, znanej jako Twórca Kluczy, chronionej przez parę uzbrojonych w noże Bliźniaków, nienaturalnie białych zabójców, potrafiących znikać i pojawiać się jak duchy.
W 1 kinie
Józef odwiedza swego ojca w tajemniczym sanatorium u podnóża Karpat. Wprawdzie ojciec nie żyje, ale w uzdrowisku cofnięto zegary. Doktor Gotard wyjaśnia, że to szczególna opieka nad zmarłymi, by nie zorientowali się, że są martwi. Tam ich życie jeszcze się nie skończyło, czas nie przeminął. Oglądamy zatrzymane wspomnienia w magicznym urządzeniu, pudełku optycznym, które dzięki alchemii, raz do roku, pozwala zobaczyć przez siedem soczewek mistyczne wizje zapisane w siatkówce oka. Wprawione w ruch odsłaniają ukrytą stronę rzeczywistości. Dzięki maszynie Józef spotyka ojca w wielu wcieleniach na różnych etapach życia. Stopniowo godzi się ze stratą i zostaje sam w tajemniczym pociągu, wracając do krainy życia.„Sanatorium Pod Klepsydrą według Braci Quay” to odważna adaptacja prozy Brunona Schulza autorstwa legendarnych twórców animacji. Wielbicielem ich talentu jest m.in. Christopher Nolan, który poświęcił im jedyny stworzony przez siebie dokument.Premiera „Sanatorium Pod Klepsydrą według Braci Quay” odbyła się na festiwalu w Wenecji w prestiżowym konkursie Giornate degli Autori, gdzie animacja otrzymała wyróżnienie Musa Cinema & Arts Award. Film otwierał też London Film Festival i znalazł się w czołówce najbardziej docenionych dzieł 2024 International Cinephile Society, zrzeszającego krytyków filmowych z pięciu kontynentów. Niezależna produkcja była tworzona przez dwie dekady w autorskim, niepodrabialnym stylu Braci Quay („Instytut Benjamenta”, „Stroiciel trzęsień ziemi”). Pomysł hołdu dla twórczości Schulza narodził się jeszcze w latach 80. XX wieku, gdy ich krótkometrażowa „Ulica Krokodyli” – jedna z najbardziej nagrodzonych animacji w historii kina – była pierwszą od czasów wersji Wojciecha Jerzego Hasa adaptacją tej wyjątkowej literatury.
W 1 kinie
Karoline, młoda pracownica fabryki, stara się przetrwać w Kopenhadze tuż po pierwszej wojnie światowej. Gdy zachodzi w ciążę, traci pracę i jest pozostawiona sama sobie. Wtedy poznaje Dagmar – charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, pomagającej matkom znaleźć nowe domy dla ich niechcianych dzieci. Nie mając żadnej alternatywy, podejmuje u Dagmar pracę jako mamka. Kobiety nawiązują nić porozumienia, jednak świat Karoline rozpada się na kawałki, gdy odkrywa szokującą prawdę o swojej mocodawczyni.
W 1 kinie
„Ukryty motyw”, nowy film twórcy pamiętnych „Winnych”, to wciągający, mroczny thriller, który trzyma w napięciu do ostatniej minuty. To gęsta od emocji opowieść o pragnieniu zemsty silniejszym niż sprawiedliwość, rewelacyjnie poprowadzona przez reżysera, Gustava Möllera. Główną bohaterkę – kobietę pod presją, w sercu męskiego świata – przejmująco gra Sidse Babett Knudsen, gwiazda duńskiego kina znana m.in. z „Club Zero” i seriali „Rząd” oraz „Westworld”. Eva (Knudsen) pracuje jako strażniczka w zakładzie karnym. Jedyna kobieta wśród mężczyzn. Nikt nie zna jej prawdziwej historii. Nikt nie domyśla się, że pod mundurem i pozornym spokojem ukrywa plan zemsty, który w ciszy pielęgnuje od lat. Misterny, chłodny, precyzyjny. Plan, który stał się jej obsesją, sensem istnienia, jedynym światłem w miejscu, gdzie rządzą przemoc i milczenie. Kiedy na oddział o zaostrzonym rygorze trafia młody mężczyzna, który zamordował kolegę z celi, Eva podejmuje decyzję, która stawia na szali całe jej dotychczasowe życie. Zrealizowany niemal w całości w surowych wnętrzach, w półmroku, w którym łatwo jest ukryć prawdziwe intencje, „Ukryty motyw” wciąga widza w fascynującą psychologiczną rozgrywkę. Stawia go przed moralnym dylematem i każe odpowiedzieć na pytanie: czy jesteśmy zakładnikami swojej przeszłości i więźniami swoich emocji?
FILTRUJ